Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Útok v Japonsku: Na mítinku zastřelili bývalého premiéra!

Situace po útoku.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
atentát

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe zemřel poté, co ho postřelil útočník na akci ve městě Nara. Abe byl podle BBC zasažen dvakrát, druhá rána pronikla do zad a způsobila, že spadl na zem. Útočník byl zadržen.

Bývalý guvernér Tokia Yoichi Masuzoe ve svém tweetu uvedl, že 67letý Abe byl ve stavu kardiopulmonální zástavy. Termín se často používá před oficiálním potvrzením úmrtí v Japonsku. Následně japonská média uvedla, že bývalý premiér je po smrti.

"Bývalý premiér Abe byl postřelen kolem 11:30 místního času v Naře. Jeden muž, pravděpodobně střelec, byl vzat do vazby. Stav bývalého premiéra Abeho je v současnosti neznámý," řekl podle BBC novinářům těsně po útoku hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno.

"Ať je důvod jakýkoli, takový barbarský čin nelze nikdy tolerovat a důrazně ho odsuzujeme," dodal. Videa, která kolují na sociálních sítích a která se nepodařilo ověřit, ukazují, jak se záchranáři sklánějí kolem Abeho uprostřed ulice.

Útočník sloužil v námořnictvu

Když k útoku došlo, měl Abe projev pro kandidáta v Naře. Očití svědci tvrdí, že viděli muže střílet na expremiéra zezadu. Zdá se, že první rána politika minula, ale druhá zasáhla Abeho do zad. Okamžitě upadl na zem a krvácel. Ochranka poté zadržela útočníka, který se nepokusil utéct.

Místní zpravodajská stanice NHK uvedla, že Abe byl při převozu po střelbě „při vědomí a reagoval“, s odvoláním na policejní zdroje. Policie podle ní také zadržela útočníkovu zbraň a identifikovala ji. NHK dodala, že podezřelý použil ručně vyrobenou zbraň.

Podle místních médií je útočník považován za bývalého člena japonských námořních sil sebeobrany, což je místní obdoba námořnictva.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy