Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Hřiba nahradil ve funkci primátora Prahy Bohuslav Svoboda. Kritikům poslal jasný vzkaz

Bohuslav Svoboda
Zdroj: Profimedia
praha

Do vedení hlavního města se vrátil Bohuslav Svoboda (ODS), kterému je 79 let. Zastupitelé ho zvolili na své schůzi ve čtvrtek novým primátorem. Svoboda ve funkci nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti), který se nyní stane jeho náměstkem. "Můj dědeček chodil v 93 letech do lesa, porážel stromy a štípal pařezy," uvedl Svoboda pro Novinky.cz na otázku, zda bude vzhledem ke svému věku na funkci stačit.

Primátorem Prahy byl dnes zvolen lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda (ODS). Ve funkci nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti). Pro Svobodu hlasovalo 50 z 65 zastupitelů hlavního města. Při hlasování Svobodu nepodpořily opoziční Praha Sobě a SPD, naopak opoziční ANO hlasovalo pro volbu Svobody primátorem. Nehlasovala končící radní Hana Kordová Marvanová zvolená za Spolu, jejíž podpis rovněž chybí na koaliční smlouvě.

Koalice se formovala nejdéle v historii

Zastupitelé budou dnes ještě volit pět primátorových náměstků a pět radních. Na koalici se domluvili zástupci Spolu, Pirátů a STAN, kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii České republiky, a provázela je řada překážek.

"Děkuji všem za projevy přízně. Skutečnost, že naše město má primátora, je po těch měsících dobrá zpráva. Volba primátora je začátek nového díla a tvrdé práce a změn. Slibuji, že já i koalice se okamžitě dáme do práce," řekl Svoboda.

Ve svém projevu po zvolení rovněž sdělil, že si troufá říci, že ví, co Pražané potřebují. Nikdo podle něho ale nedokáže řídit více než milionové město sám a Svoboda věří, že nové vedení města to společně zvládne. Zdůraznil také nutnost prohloubit spolupráci s vládou. "Praha není jen největší, ale je to i hlavní město. Je to vizitka našeho státu, svébytný organismus, který musí být navázán na vládu a spolupracovat s ní, protože celou řadu věcí nedělá Praha pro sebe, ale pro celý stát," řekl.

Opozice: Na řízení města zbývá Svobodovi šest dní v měsící

Opozice kritizovala v diskuzi předcházející volbě jak novou koalici, tak samotného Svobodu. Tomu například vyčetli, že podle nich nebude mít kvůli svým dalším závazkům, zejména poslaneckému mandátu, čas na řízení města. Končící náměstek primátora a nyní již opoziční zastupitel Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) představil virtuální kalendář, v němž označil všechny Svobodovy povinnosti. Na řízení města mu tak zbývá šest dní v měsíci, uvedl Vyhnánek.

Svoboda si však věří, že funkci i ve svých 79 letech zvládne. "Všechno jsem do svých úvah začlenil. Fakt, že můj dědeček chodil v 93 letech do lesa, porážel stromy a štípal pařezy, do toho nezahrnuji, ale je to fakt, který vím. Dovedu vyhodnotit všechny otázky na věk, jestli jsem schopen, nebo neschopen, jsem habilitovaný člověk, obhájil jsem kandidaturu věd, ani nechci říkat, kolik let učím tu medicínu, věřte, že dovedu vyhodnotit leccos," uvedl nový primátor pro server Novinky.cz.

"A také vím, že vy, já, kdokoli můžeme zítra ležet na ulici. Prostě to takto je. Měl jsem laboranta, sportovce, jezdil na kole, závodil, a když šel na klinice po chodbě, najednou vykřikl: „To je bolest.“ Upadl a byl mrtvý, prasklo mu srdce. Nikdo nevěděl proč, ale taková je medicína. A to také vím," dodal Svoboda.

Zastupitelé opozičního ANO kritizovali pouze samotnou koalici, Svobodu do funkce primátora naopak podpořili a všichni členové zastupitelského klubu ANO hlasovali pro jeho zvolení. Naopak SPD Svobodu nepodpořila žádným ze svých tří hlasů.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD. V opozici jsou ANO, Praha Sobě a SPD.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy