Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Hřib šije do koalice SPOLU za námluvy s hnutím ANO. Pokukovali po nich už před volbami, stěžuje si

Primátor Prahy Zdeněk Hřib.
Zdroj: Profimedia
politika

Rozhodnutí koalice SPOLU nejednat nadále s Piráty o vytvoření koalice na pražském magistrátu vyvolalo vlnu emocí. Sami Piráti na sociálních sítích politiky z vítězného uskupení ostřelují s tím, že od počátku plánovali vládu s hnutím ANO, proti kterému se jinak vymezují. "I když SPOLU tvrdilo, jak s námi chce utvořit koalici, dělá pravý opak. Slíbili nám sice vstřícnou nabídku jako preferovaným partnerům do nové pražské koalice, to se ale opět nestalo. Přitom jsme sami udělali řadu ústupků, a tak jsme očekávali férový návrh dohody, který bude odpovídat výsledkům voleb," napsali Piráti na Instagramu.

V pražské politice to pořádně vře. Úterní rozhodnutí koalice SPOLU nejednat nadále s Piráty vyvolalo vlnu emocí a obviňování, kdo za krach jednání může. Bohuslav Svoboda a další členové Spolu v úterý uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla.

Piráti: SPOLU jednání jen předstíralo

Nyní proto plánují oslovit všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. To však rozlítilo zejména Piráty, kteří nyní na sociálních sítích obviňují SPOLU, že jim o dohodu ve skutečnosti vůbec nešlo a od začátku plánovali spolupracovat s hnutím ANO, proti kterému se jinak na vládní úrovni velmi vymezují.

"I když SPOLU tvrdilo, jak s námi chce utvořit koalici, dělá pravý opak. Slíbili nám sice vstřícnou nabídku jako preferovaným partnerům do nové pražské koalice, to se ale opět nestalo. Přitom jsme sami udělali řadu ústupků, a tak jsme očekávali férový návrh dohody, který bude odpovídat výsledkům voleb," napsali Piráti ve vyjádření na svém Instagramu, které doplnili ilustrační fotografií Svobody a pražského lídra ANO Patrika Nachera se srdíčkem jako znakem vzájemné lásky.

"Dostali jsme sice nabídku 4 gescí v radě, ale naprosto okleštěných o pravomoce. O všem by totiž rozhodoval dosud neexistující radní pro investice z ODS s absolutním vlivem na všechny oblasti chodu města. Třeba radní pro dopravu by tak jen zametal silnice a řešil úklid sněhu, ale u klíčových infrastrukturních staveb nebo investic do MHD (například metro D nebo tramvajový okruh) by chodil stříhat pásky zástupce ODS podle principu ,teče beton, tečou prachy´," pokračují dále Piráti.

Flirt Svobody a Nachera

Svůj příspěvek končí poznámkou, že SPOLU si dosud neuvědomilo, že ve volbách nezískalo vysněných 40 % hlasů, ale jen necelých 25 %, a tak nemohou "poroučet celému městu sami".

V jiném příspěvku pak Piráti ještě přitvrdili. "Ví se to málo, ale SPOLU v Praze už před volbami tajně pokukovalo po hnutí ANO. A teď konečně přeskočila jiskřička," napsali k videu, které koncipovali jako flirt Svobody a Nachera.

Ačkoli však SPOLU uvažovalo o variantě menšinové vlády, kterou by teoreticky podpořilo i hnutí ANO, podle Deníku N vedení STAN tuto variantu výrazně nedoporučuje. Podporu nemá ani mezi zastupiteli STAN a tento klub by byl pro udržení takové varianty klíčový.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy