Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Houbová sezóna je tu: Mykolog prozradil, které se pletou a jaké hrozí pokuty za sběr vzácných

Kam na houby? Mykolog prozradil, které se nejčastěji pletou
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
HOUBOVÁ MAPA

Houbová sezóna je konečně tady! V rámci přípravy na ni jsme se v redakci eXtra.cz opět zeptali mykologa Daniela Kvasničky na pár otázek. Tentokrát jsme se věnovali houbám, které se nejčastěji pletou, a pokutám, jež lze dostat za utrhnutí těch chráněných.

Jaké houby se nejčastěji zaměňují?

Houby se i vášnivým houbařům čas od času zaměňují a v některých případech může jít o život. Nebezpečná je záměna jedovaté muchomůrky tygrované neboli panterové za jedlou muchomůrku růžovku či šedivky, kdy dojde k otravě. Ještě nebezpečnější je však otrava muchomůrkou zelenou, kterou si houbař může splést s jedlými druhy zelených holubinek nebo žampiony. Rozpoznání je celkem jednoduché - muchomůrka zelená vyrůstá z takzvaného “kalichu smrti”, tu ani holubinky nebo žampiony nemají. Při sběru hub by mělo být normální vydloubnout houbu celou a pořádně si ji prohlédnout.

Pak je tu ještě záměna opeňky měnlivé za jedovatou čepičatku jehličnanovou. "Opeňka má na třeni šupinky a krásně voní, čepičatka má na třeni nejdříve bílou plachetku, potom je tmavě leskle hnědá a nevoní. Z jedovatých hřibů lze zaměnit hřib satan za podobně jedovatý hřib Le Gálové, který je však u nás vzácný. Tyto houby syrové vůbec neochutnávejte, jinak strávíte několik hodin na toaletě." prozradil redakci eXtra.cz mykolog Daniel Kvasnička.

A další příklady záměny? "Například bedla vysoká, odlišná tygrovaným třeněm a posuvným prstenem, který má chuť jako lískové oříšky, se plete v podstatě se všemi druhy větších bedel, zejména velmi jedovatá bedla ostrošupinná. Pak je tu hřib kovář, který má na třeni červené šupinky a při rozkrojení má na bázi žlutý okraj, za hřiba koloděje, jenž má na třeni červená oka, světlejší klobouk a při rozkrojení je na bázi purpurový. Těch podobných druhů je více, zmiňuji pouze některé jedovaté nebo běžné druhy," popsal mykolog Kvasnička.

Pozor na pokuty

Některé houby vás mohou otrávit, to všichni víme, ne všichni však víme, že některé nám zase mohou udělat pěknou čáru přes rozpočet. Pokuty jsou za houby chráněné zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a houbař může být podle §87 odst. 4 potrestán pokutou od 10 000 Kč do 50 000 Kč pro fyzickou osobu, pro firmu ještě daleko vyšší.

"Z hřibovitých hub jsou tam zastoupeny hřib královský, hřib Fechtnerův, hřib moravský a klouzek žlutavý," vyjmenoval nám Daniel Kvasnička a pokračoval příkladem: "Z doslechu jsem slyšel pouze jeden případ pokuty někde na Přerovsku, kterou houbař dostal na sběr hřibů moravských, a to 20 000 Kč."

Existuje také Červená kniha hub (makromycetů) v ČR, které by se neměly pro jejich vzácnost sbírat a jejich poloha by se měla nahlásit mykologům, kteří tyto data evidují.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy