Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Houbařská sezóna si dává na čas. Dle meteorologické mapy je hned tak někde nenajdeme

Hřib
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
HOUBOVÁ MAPA

Česko zažívá opravdu parné počasí a ani víkend nebude jiný. Podle meteorologů by sobota měla být nejteplejším dnem od začátku roku vůbec. Jak to ovlivní začátek houbařské sezóny? Zatím se dle mapy Českého hydrometeorologického ústavu zdá, že ne moc pozitivně, neboť ukazuje, že hub se v nejbližší době dočkáme zcela výjimečně.

Houby jen mimořádně

Jak je vidět na on-line houbové mapě ČHMÚ, hub se během tohoto víkendu zatím příliš nedočkáme a nástup houbové sezony je zatím tak více než vlažný. Výjimku a radost houbařům bude činit pohraniční část Slezska, kde se šance něco najít blíží úrovni vysoká. Podobně na tom bude severozápad Čech a malé území na jihozápadě v oblasti Národního parku Šumava. Zbytek České republiky zatím vhodné podmínky pro růst hub nevykazuje.

Předpověď počasí na víkend

Na konci týdne bude do Česka proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu, a v sobotu tak budou nejvyšší teploty kulminovat až na 37 °C, což z něj udělá doposud nejteplejší den od začátku roku.

„V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 13 až 17 °C. Odpolední teploty 32 až 37 °C. Přepisovat tak opět budeme tabulky teplotních rekordů – pro 15. července je z pražského Klementina teplotní rekord z roku 2007 na 35,8 °C,“ informuje web TN.cz. V neděli jsou pak očekávány teploty na maximálních 35 °C s mírnými ojedinělými bouřkami.

Jak změna klimatu ovlivňuje houby?

Jak zpíval již Jiří Dědeček: Nerostou houby, je kyselá půda... Jak něco vyraší, hned se to zmrší. V rádiu říkali, že málo prší." A měl pravdu. Déšť růst hub přímo ovlivňuje.

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst zhruba deset dní po vydatných deštích a následném teplém počasí. Klíčovým faktorem pro růst hub je vodní bilance. Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst mykorhizních hub,“ uvádí meteorologové ČHMÚ.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy