Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Holčičku v Jihlavě zneužil rodinný známý. Oběti z 90 procent znají pachatele, říká odbornice

Zneužití dítěte v Jihlavě: Oběti z devadesáti procent znají pachatele, říká odbornice
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další fotografie
sexuální násilí

K odpornému činu se uchýlil muž v obchodním centru v Jihlavě. Šestiletou dívku, která tam byla s otcem na nákupech, měl na toaletě pohlavně zneužít. Podle informací TN.cz nešlo o cizího chlapa, ale o rodinného známého, který byl navíc opilý. "Málokdy se stane, že je to někdo cizí, kdo je napadne a unese. Učíme rodiče, aby dětem vysvětlovali už odmala, co si k nim někdo smí nebo nesmí dovolit," říká pro eXtra.cz Johanna Nejedlová z organizace Konsent.

V obchodním centru v Jihlavě došlo k hrůznému činu. Šestiletá holčička byla se svým otcem na nákupech, jenže potřebovala na toaletu. Právě tam měl holčičku znásilnit asi padesátiletý muž, který ji zavlekl do jedné z kabinek. Nebyl jí však cizí, pachatelem je rodinný známý a v obchodním centru byl podle informací TN.cz s nimi. V osudnou chvíli byl navíc opilý. Otec dívky měl čekat v jiné části budovy a není jasné, proč dívka odešla zrovna s rodinným známým. Policii na místo zavolala ostraha nákupního domu.

Jitka Poláková: 90 % obětí násilníka zná

Jak časté vůbec je, že dítě zneužije někdo blízký? "V našem posledním reprezentativním výzkumu se v případech znásilnění ukázalo, že pachatele zná 90 % obětí. Z těchto původců násilí, kterého respondentky znaly, šlo v 51 % o partnera/manžela (i bývalého), ve 37 % šlo o osobu mimo rodinu (kamarád, známý, spolubydlící, kolega, ..), ve 12 % to byla nová/náhodná známost, v 7 % jiný člen rodiny (respondentky mohly odpovědět více možností, a ptali jsme se na znásilnění v průběhu celého života, tedy i v dětství, odpovídaly respondentky ve věku 18–65 let)," popisuje pro eXtra.cz ředitelka organizace proFem Jitka Poláková.

Důležité přitom podle ní je, jak se k podobným situacím postaví veřejnost. "Děti jsou ve velmi zranitelné a znevýhodněné pozici oproti pachateli násilí: tady potřebujeme apelovat na okolí, na všímavou veřejnost, kdykoliv si všimnete něčeho divného, zasáhnout. Děti pak musíme vést odmalička k rozpoznávání vlastních hranic, k tomu, aby věděly, kdo a jak se jich může kde dotýkat a v jakém kontextu, a aby uměly říct ne a vymezit se, pokud kdokoliv druhý dělá něco, co jim není příjemné," uvádí dále Poláková.

Doporučené video: Rozhovor s Jitkou Polákovou

Podle ní je třeba děti na možná rizika připravit od nejútlejšího věku. Jen je potřeba přizpůsobovat to, co říkáme a jak to říkáme, věku dítěte. "U malých dětí není potřeba jít úplně do podrobností o tom, co je sexuální násilí, ale spíš vysvětlovat, kdo a jak se dítěte může a nemůže dotýkat. Učit děti, aby se tomu uměly vymezit, ale taky jako rodič různé hranice dítěte respektovat (nejen ty intimní hranice). I tak se dítě učí své intimní hranice si držet a nedovolovat jejich překračování," radí šéfka organizace pomáhající obětem sexuálního násilí.

Děti si nesou skrytá traumata

S jejími slovy pak souhlasí i zakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová. "Zneužívání dětí se nejčastěji dopouštějí lidé, kteří jsou v jejich blízkém okruhu. Buď někdo příbuzný nebo někdo, kdo o ně pečuje, třeba vedoucí kroužku," říká a dodává, že se málokdy stane, že je to někdo cizí, kdo děti napadne a unese. "Proto i v naší knížce učíme rodiče, aby dětem vysvětlovali už odmala, co si k nim někdo smí nebo nesmí dovolit. Třeba že jsou tajemství, která si nemají nechávat pro sebe, jako že třeba když jim strejda říká, aby mu šahali na penis. Je třeba je učit, že jejich tělo je jen jejich a na jejich partie jim nikdo nemá sahat, pokud to nemá jasný účel, jako třeba u doktora," říká pro eXtra.cz.

Pokud dítě sexuálně zneužije blízká osoba, může to v něm podle ní vyvolat skrytá traumata. "To, že je to někdo blízký, ke komu máte důvěru a kdo by vás měl chránit, způsobuje ještě větší trauma. Často to v malém věku vytěsní a pak se ta věc opět ozve v dospělosti. Zároveň je to třeba řešit například psychoterapií, protože dochází k mezigeneračnímu traumatu. To znamená, že pokud vás někdo zneužíval v dětství, je časté, že pak budete také někoho zneužívat," dodává Nejedlová s tím, že tato kauzalita samozřejmě neplatí u každé oběti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy