Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Hlubuček není první škraloup hnutí STAN. Podívejte se přehledně na všechny kauzy, které straně lámou vaz

Petr Hlubuček není první škraloup hnutí STAN: Přehled všech kauz
Zdroj: profimedia, se souhlasem V. Rakušana, archiv Petr Hlubuček, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
PŘEHLED

Hnutí STAN mělo od svého počátku pověst silného hnutí, které má podporu hlavně v regionech a není zatížené tolika skandály svých členů jako jiné politické subjekty. S postupem času a hlavně vstupem do vrcholové politiky však vyplulo na povrch hned několik kauz, které měly potenciál hnutí výrazně poškodit. Podívejte se na jejich přehled.

Hnutí, které se v minulém roce spojilo s Piráty a stalo se prakticky vládní stranou, od té doby stihlo už několik problémů. V poměrně krátké době je tak kauza náměstka Hlubučka dalším škraloupem, které od počátku vládního angažmá Starostové a nezávislí mají. První problém přišel už při nominování členů vlády.

Michalik jako ministr

První skandál přišel už při sestavování vlády. Předsednictvo strany tehdy muselo řešit vládní angažmá nedávno tragicky zesnulého Věslava Michalika, který čelil podezření z možného střetu zájmů a podezřelých obchodních machinací skrze firmy v daňových rájích. Michalik se tak nakonec ministrem průmyslu nestal.
Michalik tenkrát prohlásil, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem. Investiční společnost tam vznikla podle něj na základě doporučení daňových a právních poradců - ostrovní země byla vhodná mimo jiné kvůli tomu, že na rozdíl od Česka byla tehdy v EU. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren.

Farského studium v USA

Další kontroverzi čelilo hnutí kvůli studijní cestě Jana Farského do USA. Ten neměl půl roku vykonávat poslanecký mandát a odjet na studijní pobyt do amerického Oregonu. Poslancem ale chtěl zůstat. Nakonec ho okolnosti a námitky hlavně ze strany opozice donutily se poslaneckého mandátu vzdát.

„Byl jsem informován panem poslancem Farským, že odjede. V osobním rozhovoru jsem vyjádřil určité pochybnosti, zda je to dobrý nápad. Jako předseda vlády mohu říci, že na chod vlády to dopad mít nebude, ale jako signál to dobré rozhodně není,“ nechal se tenkrát slyšet premiér Petr Fiala v rozhovoru pro ČT24.

Sporné dary pro hnutí

V lednu se naplno rozhořela kauza, která řešila podivné sponzorské dary hnutí. Média tehdy upozorňovala na to, že STAN dostal peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Rakušan k tomu tehdy novinářům řekl, že informace o trestním stíhání je nová. "Absolutně odmítám výklady ANO či SPD, že bych jako ministr vnitra měl mít přehled o tom, jaká stíhání jsou vedena. To nemám a bylo by to špatně," uvedl tehdy pro ČTK. Hnutí nakonec sporné peníze vrátilo.

Polčák a Vrbětice

Další škraloup si hnutí vysloužilo za chování svého poslance Stanislava Polčáka. Ten žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN.

Hlubuček a Redl

V současnosti řešená kauza se týká mimo jiné korupčního jednání právě náměstka primátora za STAN Petra Hlubučka. Policisté obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Vedle Hlubučka je mezi nimi podle neoficiálních informací médií také podnikatel Michal Redl - oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině, Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Jako podezřelí figurují v kauze podle médií i lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín, vedoucí Jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, dále někteří podnikatelé i osobní řidič Redla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy