Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Hlubuček čelí vážnému obvinění: Už v minulosti měl šéf pražského STAN škraloup

náměstek primátora Petr Hlubuček
Zdroj: MHMP (Magistrat hlavního města Prahy)
kauza

Pražský politik Petr Hlubuček má problém. Policisté ho ve středu obvinili z machinací v pražském dopravním podniku. On a dalších 10 lidí jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. Jenže to není první Hlubučkův škraloup. Seznam Zprávy letos v dubnu informovaly o údajných nejasnostech kolem Hlubučkových nákupů bytů ve Španělsku v uplynulých letech, z nichž si část pořídil s životním partnerem a lysolajským zastupitelem Jiřím Karvánkem (STAN).

Na problémy náměstka primátora a šéfa pražských STAN Petra Hlubučka upozornil už v únoru investigativní server Neovlivní. "Podle zjištění Neovlivní.cz náměstka vyšetřuje policie kvůli podezření z hospodářských deliktů," napsal tehdy server. Sám Hlubuček tehdy obvinění popřel a chtěl se se serverem soudit.

Podivný nákup nemovitostí ve Španělsku

Následně se vynořila v souvislosti s Hlubučkem další kauza. "Dosud tvrdil, že za nemovitosti ve městě Torremolinos poblíž Málagy zaplatil 18 milionů korun. Seznam Zprávy však získaly dokumenty ze španělského nemovitostního rejstříku, z nichž lze dopočítat, že celková suma byla 27,1 milionu korun," uvedly Seznam Zprávy v květnu.

Nestandardní nákup bytů v zahraničí zmínil ve svém statusu na Facebooku i předseda politické strany Přísaha a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. "Náměstek primátora a šéf pražského STANu Hlubuček si na jihu Španělska společně s partnerem koupil čtyři byty. Finální cenovka? 29 milionů korun. Byty koupil v čase, když už seděl na radnici. Nechce říct, kdo koupi bytu zprostředkoval, mlžil o tom, kolik bytů to vlastně bylo a vůbec za kolik. Samozřejmě že pořádně neuměl odpovědět ani na to, odkud peníze vzal," napsal Šlachta.

"Víte, co je na tom celém nejlepší? Že Hlubučka napráskal jeho stranický kolega. Polčák! Ano, ten europoslanec s platem 175 tisíc měsíčně, který si chtěl vytáhnout z odškodného pro obce osm mega! Oba dva samozřejmě za STAN," dodal bývalý policista.

"Jeden z bytů jsem kupoval od Holanďanů, další dva od Španělů. Šlo o inzeráty nebo jsme se o prodeji dozvěděli v rámci baráku. Vzali jsme si na to americkou hypotéku od české banky ve výši 4,7 milionu korun. Vše procházelo detailními kontrolami v bankách. Takže když si to celé rozdělíte, zjistíte, že podíly ve dvou bytech mě přišly na směšné částky oproti tomu, jaké jsou mé pravidelné příjmy," hájil se tehdy Hlubuček.

Machinace v Dopravním podniku hl. m. Prahy

Vaz mu však nakonec zlomila prvně jmenovaná kauza, u které se ukázalo, že měl server Neovlivní správné informace. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 11 lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP).

Mezi obviněnými je i Hlubuček, který je členem dozorčí rady DPP, podnikatel Michal Redl nebo lobbista Pavel Dovhomilja. Kriminalisté od rána zasahovali na několika místech v Praze, mimo jiné na pražském magistrátu či v budovách dopravního podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru uvedl, že jsou v Hlubučkově kanceláři.

"Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit," uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy