Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Hladovějící disidenti před úřadem vlády tepou Jurečku: Estébáci a funkcionáři berou důchod čtyřicet tisíc, my máme osmnáct, říkají

Hladovka před vládou: Estébáci mají důchody čtyřicet tisíc, my máme osmnáct, říkají disidenti
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
REPORTÁŽ

Před úřadem vlády to vypadá trochu jako ve stanovém městečku. Kromě improvizovaného petičního stánku spolku kolem Ivana Smetany, jenž žádá demisi vlády, tam přibyli i dva bývalí disidenti, kteří drží hladovku kvůli nuzným důchodům lidí, jež perzekvoval komunistický režim. Naši reportéři byli na místě a hovořili s aktivistou Johnem Bokem, jedním z hladovkářů. Pro ministra Jurečku a jeho návštěvy na místě příliš pochopení neměl.

Na místě, kde se už v pátek utábořil disident Jiří Gruntorád, nacházíme dva stany. Přístřešek, který si původně postavil Gruntorád, teď obývá John Bok, jeho kolega disident, který ho přišel podpořit v hladovce. "Jirka si přinesl přístřešek a lehátko, já jsem měl stan, tak jsem mu ho půjčil, je na tom zdravotně hůř," říká Bok, který si v improvizovaném přístřešku na chodníku nalévá horký čaj z termosky. Ochranku úřadu vlády chválí.

"Chovají se tu k nám moc dobře, jsme přece jen starší, tak nás pouštějí i v noci na záchod. Hladovka pro mě není nic nového, držel jsem jich hodně, ale vždycky jsem byl doma. Pracoval jsem, musel jsem se starat o rodinu, tohle je moje první hladovka pod širým nebem," říká jeden z našich nejznámějších bojovníků proti komunistickému režimu a syn rodičů z legendární 311. perutě britského Královského letectva za druhé světové války.

Ministr je naštval

Dostáváme se ale k důvodu jeho hladovky. Disidenti, kteří roky vzdorovali komunistickému režimu a tvrdě za to platili, ať už ztrátou zaměstnání, šikanou či rovnou vězením, mají ze zákona nárok na dorovnání důchodu na průměr. Jenže zmíněná legislativa má jednu zásadní chybu, kterou je podmínka pro ono dorovnání. Někteří disidenti, jako minulým režimem týraný a vězněný Karel "Charlie" Soukup, podmínky nesplňují, byť byli za svou práci utlačováni, a tak nyní pobírají nedůstojný důchod činící 4000 korun. To se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zavázal napravit, avšak doposud šlo o plané sliby.

Ptáme se tedy, zda už se Jurečka, který agendu důchodů řeší, ozval. "Byl tu včera dvakrát a večer ještě volala jeho mluvčí," odpovídá Bok a je vidět, že ministrovou návštěvou není vůbec potěšený. Boka štve hlavně to, že ministr podle něj vůbec nepochopil, proti čemu protestují. "Pořád říkal, že se někde stala chyba, to je ale blbost. Žádná chyba se nestala, to je systémová věc," říká Bok a poukazuje třeba na svůj případ. "Ač jsem za komunistů vydělával docela velký peníze jako mašinfíra, tak mi sice počítali léta, ale ne kolik jsem vydělával," líčí Bok.

Estébáci mají čtyřicet tisíc

V přímém kontrastu je pak to, že bývalí členové StB mnohdy pobírají velmi vysoké důchody, přestože jejich prací byl mnohdy tvrdý útlak veřejnosti. "Dneska estébák dostává důchod kolem čtyřiceti tisíc, komunističtí funkcionáři možná padesát, a já mám osmnáct tisíc šest set a dělal jsem 47 let pro tuhle zemi. A většinou manuální práce," říká disident. Taková situace je podle Gruntoráda i něj neúnosná a politici měli 34 let na to, aby to změnili.


A jak se k tomu vyjádřil sám Jurečka? "Situaci, týkající se pana Soukupa a dalších signatářů Charty 77, nechávám znovu prověřit. Konkrétně Karel Soukup, na jehož případ Jiří Gruntorád upozorňuje, má přiznán nárok na důchod ze zahraničí, kde dlouhou dobu pracoval. Chci zjistit, proč mu nechodí," napsal ministr Marian Jurečka na síť X. Ministra jsme za eXtra.cz oslovili s dotazy, nicméně odpovědi do vydání článku nedorazily. Pokud odpoví, doplníme jeho vyjádření.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy