Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Hasiči stále nemají vyhráno: Déšť nepomohl. Kvůli počasí zatím nemohla vzlétnout letadla

Požár v Hřensku.
Zdroj: Twitter Hasičský záchranný sbor ČR
+ Dalších 7 fotografií
požár

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám dnes zatím nemohla na pomoc s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko vzlétnout letadla. Kdy budou moci vzlétnout, není jasné. ČTK to před 11:00 řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, tak zůstávají na letišti ve Vodochodech. Ráno Marvan uvedl, že by počasí na zásah letecké techniky nemělo mít vliv.

Hasiči na briefingu v 8:00 uvedli, že letadla by měla začít hasit kolem 10:00. S požárem tak ale nyní ze vzduchu bojují pouze vrtulníky, podle zjištění zpravodajky ČTK začaly po 9:00 hasit stráň v Hřensku na Děčínsku. Vodu nabírají z řeky Labe. 

Požár v Národním parku České Švýcarsko, kde hoří sedmý den, mělo dnes pomáhat hasit osm vrtulníků a pět letadel. Kromě dvou švédských strojů Air Tractor mají být dnes k dispozici také tři české Antonovy.

Déšť nepomohl

S požárem v Národním parku České Švýcarsko dnes bojuje celkem asi 700 hasičů. Dosavadní nasazené hasiče posílilo 50 jednotek, tedy asi 240 hasičů z celé České republiky. Hasiči se podle Marvana rozhodli využít deště a přejit z požární obrany do útoku, jak už avizovali. Problematickými oblastmi jsou Hluboký Důl, Větrovec a roh Hřenska ke státní hranici.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Ode dneška platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Navzdory mírnému dešti není úleva od lesních požárů v oblasti Saského Švýcarska u hranic s Českou republikou na dohled, uvedla dnes agentura DPA. "Srážky nejsou dostačující," prohlásil mluvčí okresu Saské Švýcarsko - Východní Krušnohoří Thomas Kunz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy