Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hamás zveřejnil první video s rukojmí v Gaze: Dostaňte mě domů, prosí unesená Mia

Matka unesené ženy jménem Mia Šem na tiskové konferenci v Tel Avivu s fotografií její dcery.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
rukojmí na videu

V návaznosti na brutální útok militantní skupiny Hamás na Izrael z předminulé soboty bylo zveřejněno video, na němž vystupuje 21letá Mia Šem pocházející z izraelského Šochamu, držená v Gaze jako rukojmí. Na záznamu mladá žena žádá o pomoc, aby se mohla vrátit ke své rodině, zatímco jí je ošetřována zraněná ruka. Napsal o tom britský deník Mirror.

Rukojmí s dvojím izraelsko-francouzským občanstvím byla unesena z pouštního hudebního festivalu poblíž kibucu Re'im. Během útoku Hamásu tam bylo zabito více než 260 účastníků festivalu. „Starají se o mě, dostávám léky. Žádám jen o to, abych se co nejdříve vrátila domů, ke své rodině, k rodičům, k sourozencům. Prosím, aby mě odsud co nejdříve dostali,“ říká Mia Šem na videu, které zveřejnila brigáda al-Kassám z Ozbrojeného křídla Hamásu.

Hamás si mladou ženu pravděpodobně vybral kvůli jejímu dvojímu izraelsko-francouzskému občanství. Podle některých zpráv se skupina snaží mezinárodnímu publiku dokázat, že cizím státním příslušníkům neubližuje, informuje Mirror. Mluvčí rodiny potvrdil, že její blízcí s uveřejněním záběrů souhlasili s cílem zvýšení informovanosti veřejnosti o této tragédii. V reakci na video rodina prohlásila, že jsou všichni šťastní kvůli tomu, že je Mia naživu.


Skupina drží v Gaze až 250 rukojmích

Izraelské obranné síly (IDF) už kritizovaly Hamás za pokus prezentovat se na videu jako humanitární organizace, přestože ve skutečnosti jde o teroristickou skupinu odpovědnou za nespočet vražd a únosů kojenců, žen, dětí a starých lidí. IDF také uvedly, že pracují na navrácení více než 200 rukojmích, jak napsal list The Times of Israel.

Mluvčí Hamásu, Abu Obeida, potvrdil, že skupina drží v Gaze mezi 200 až 250 rukojmími. Slíbil však jejich ochranu a propuštění za určitých podmínek. To vše v kontextu narůstajícího napětí, když byly nedávno zveřejněny záběry dětských vojáků cvičených Hamásem pro boj s izraelskými silami.

Kromě toho se objevily i videozáznamy z kamer připevněných na tělech bojovníků, kteří jen za poslední dobu podle Izraele zavraždili 1 300 lidí. Podle IDF záběry ukazují mladé chlapce oblečené do uniforem, jak drží zbraně, což nasvědčuje, že Hamás začal cvičit pro své bojové operace děti již ve věku 14 let.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy