Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Hamáček o zákroku policistů na Babišově mítinku: Nevypadá to dobře, říká

Jan Hamáček přišel ve velmi ležérním stylu.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 5 fotografií
Policejní zásah

Zákroky jihočeských policistů v civilu vůči odpůrcům Andreje Babiše jsou podle Jana Hamáčka znepokojivé. Bývalý ministr vnitra pro eXtra.cz uvedl, že incident je potřeba prošetřit, a zároveň podpořil policejního prezidenta Martina Vondráška. "Postupuje naprosto správně, když předal věc k šetření příslušným kontrolním orgánům," pochválil bývalý politik šéfa policistů.

Incident, kdy policisté v civilu během mítinku Andreje Babiše zaklekli čtrnáctiletého autistu, jitří mezi veřejností jednu debatu za druhou. Drtivá většina lidí zákrok odsoudila, a to včetně politiků. Bývalý ministr vnitra Jan Hamáček ale zůstává zdrženlivý. "Nikdy jsem zákroky policie nesoudil do té doby, než byly vyšetřeny a než jsme znali všechny skutečnosti," uvedl bývalý politik pro eXtra.cz.

O případu se stejně jako ostatní dozvěděl z médií, a přestože by s verdiktem nad policisty počkal, přiznává, že to nevypadá dobře. "Samozřejmě ty záběry jsou znepokojivé a nepůsobí vůbec dobře, ale opakuji, že je potřeba to řádně vyšetřit. Od toho jsou tu ale kontrolní orgány," řekl Hamáček.

Bývalý šéf ČSSD proto ocenil krok policejního prezidenta Martina Vondráška, který vyjádřil nad situací znechucení a slíbil, že se incident řádně prošetří. "Pan policejní prezident postupuje naprosto správně, když předal věc k šetření příslušným kontrolním orgánům. Nyní je potřeba zjistit, zda policisté postupovali správně a v mezích jejich pravomocí," vyzývá Hamáček, který zároveň řekl, že souhlasí i s postupem svého nástupce Víta Rakušana, který Vondráška v jeho postupu také podpořil.

Policie musela reagovat

Zda bylo nasazení policistů v civilu správné, si však Hamáček netroufá odhadovat. Podle něj o tom rozhoduje příslušný policejní orgán, který vyhodnocuje rizika. Pokud to vyhodnotí tak, že hrozí riziko konfliktu, je potřeba přijmout opatření, aby situace neeskalovala. "Pokud se tedy odehrává nějaká akce, která má potenciál být konfliktní, a z posledních zpráv vidíme, že mítinky Babiše jsou vyhrocenější, tak policie na to reagovat musí," vysvětluje exposlanec.

Hamáček se ale zároveň odmítl vyjádřit k Babišovým volebním mítinkům i slovům expremiéra, který své odpůrce nazval fašisty a nacisty, což zachytili lidé na videu umístěném na Twitteru. "Už nejsem v politice, proto se nechci vyjadřovat k politickým věcem, každopádně mohu říci, že jsem nikdy nebyl přítelem silných slov," doplnil bývalý ministr vnitra.

Zatčení v Krumlově

Zásah proti školákovi v Borovanech sklidil velkou kritiku na sociálních sítích, podobně jako postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově. Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu předtím napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Kritice za své chování na mítincích čelí také Babiš. Lidé na sociálních sítích sdílejí video, na kterém hovoří o tom, že odpůrci na místě jeho předvolební akce jsou voliči vládních stran SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. O odpůrcích mluví jako o "fašistech a nacistech".

Související články

Další články