Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Greta Thunberg skončila v poutech: V Německu ji odtáhli těžkooděnci, když zase překážela

Gretu následně odnesli těžkooděnci.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
zákrok

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunberg byla zadržena v Německu, když protestovala proti demolici vesnice Lützerath, která má být zbořena, aby uvolnila místo pro rozšíření nedalekého uhelného dolu. Informoval o tom server Sky News. Podle policie je to podruhé, co švédskou aktivistku, která se v sobotu připojila k protestům, odvedla.

Německá policie zadržela známou švédskou ekologickou aktivistku Grertu Thunberg. Stalo se tak poté, co se zúčastnila protestů proti demolici vesnice Lützerath. Ta má být zbořena, aby uvolnila místo pro rozšíření nedalekého uhelného dolu. Policisté podle serveru Sky News uvedli, že aktivistku zadrželi už podruhé.

Policie ji odnesla pryč

Mluvčí policie v Cáchách řekl, že Thunberg byla součástí skupiny demonstrantů, kteří „zaútočili“ směrem k okraji povrchového dolu, jejž policisté označili za „strmý a extrémně nebezpečný“.

Policie také tvrdí, že aktivistka nebyla zatčena, ale místo toho byla "odnesena" a nyní je spolu s dalšími demonstranty zadržována kvůli identifikaci. Malá vesnička Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku je ve vlastnictví energetické společnosti RWE a byla před demolicí vyprázdněna, aby bylo možné rozšířit nedaleký uhelný důl Garzweiler.

Demonstrace se už dříve podle organizátorů zúčastnilo na 35 000 lidí, zatímco policie odhadla počet účastníků na 15.000. Protest začal původně v obci Keyenberg, která leží zhruba tři kilometry od Lützerath, ale někteří protestující ho opustili a pokusili se proniknout do vesnice, která je předmětem sporů. Policie použila i vodní děla a obušky, aby jim v tom zabránila. Další aktivisté pronikli přímo do hnědouhelného dolu. Někteří demonstranti si podle AP stěžovali na to, co označili za přílišné násilí policie. Ta zase uvedla, že demonstranti po strážcích zákona házeli petardy a poškodili policejní vozy.

S vyklízením Lützerathu, v němž bylo původně přes 400 aktivistů, začala policie minulou středu a v pátek s ním byla prakticky hotová. Policisté se z místa snaží dostat posledních pár aktivistů, kteří si vytvořili příbytky ve stromech. Dva se navíc ukryli v tunelu pod zemí.

Greta: Dokud je uhlí v zemi, boj není prohraný

Před hlavní skupinou aktivistů promluvila Thunbergová. "Dokud je uhlí v zemi, není boj prohraný," vzkázala jim. "Uhlí je pořád ještě v zemi. A my jsme pořád ještě tady," prohlásila.

V rozhovoru s agenturou DPA předtím dvacetiletá aktivistka kritizovala německé Zelené, kteří jsou součástí celoněmecké vládní koalice a na zemské úrovni stáli i za dohodou, jež otevřela cestu ke zbourání Lützerathu a rozšíření dolu vlastněného energetickou společností RWE. "To, že Zelení uzavírají kompromisy s takovými firmami, ukazuje, jaké mají priority," uvedla.

Příliš pochopení pro demonstranty nedal v pátek najevo ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck, který je zodpovědný i za otázku klimatických změn. Existuje podle něj řada dobrých důvodů, proč protestovat za větší ochranu klimatu, ale Lützerath považuje za špatný symbol.

Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF ale ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procent.

Vesnici Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Obyvatelé se postupně museli vystěhovat, aby RWE mohla rozšířit hnědouhelný důl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy