Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Gorily mají nový pavilon: V Rezervaci Dja, kterou otevřela Lucie Bílá, se poprvé ukáže samice Duni

V novém prostředí se jim líbí.
Zdroj: extra.cz/Denisa Bartoňová
Předchozí Další
+ Dalších 13 fotografií
novinka

Návštěvníkům pražské zoologické zahrady se dnes slavnostně otevřel nový pavilon goril, který nese název Rezervace Dja. Lidé se mohou těšit na zvířecí obyvatele pavilonu i atmosféru tropického deštného pralesa. Poprvé se v Praze veřejnosti představí i gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice, jak uvádí ČTK.

Pavilon Rezervace Dja v pražské Troji obývá šestičlenná skupina goril, kterou kromě devítileté samice Duni tvoří samice Shinda, Kijivu a Kamba a samci Ajabu a Kisumu. Pětadvacetiletý samec Kisumu se má v Praze stát vůdčím samcem skupiny a má zajistit pokračování chovu goril. V expozicích pavilonu jeho návštěvníci uvidí rovněž guerézy pláštíkové, kočkodany, křečkomyši nebo kalony egyptské.

Kamerunskou floru v expozicích zastupují mimo jiné smokvoně či jedovaté rostliny z čeledi aronovitých. Rostliny přitom byly vybrané tak, aby odpovídaly oblastem, kde gorily v přírodě žijí. Život venkovanů v zemi ve střední Africe zase přiblíží autentické artefakty ve školní třídě v pavilonu či figuríny, masky a sošky, které vytvořili domorodci.

Na slavnostním otevření nového pavilonu je dnes i redakce eXtra.cz, která událost dokumentuje. Na akci dorazila mimo jiné herečka Zlata Adamovská s manželem Petrem Štěpánkem, zpěvačka Lucie Bílá a primátor Zdeněk Hřib.

Výstavba stála stovky milionů

Expozice s názvem Rezervace Dja patří k největším výstavním plochám v zoologické zahradě v pražské Troji. Budova v horní části zoo má rozměry přibližně 56 x 56 metrů. Venkovní výběhy pro zvířata zaujímají 3000 metrů čtverečních. Výstavba pavilonu, kterou měla na starost společnost Strabag, začala na podzim 2019 a stála asi 262,3 milionu korun.

Pro stavbu nového pavilonu se vedení zoologické zahrady rozhodlo mimo jiné kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Nový pavilon je proto umístěn mimo záplavovou oblast. Původní pavilon lidoopů v dolní části zahrady nadále obývá gorilí samec Richard se syny Kiburim a Nuruem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy