Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

GLOSA: Zákroky jihočeských policistů nás vracejí na východ, Babišova slova o nacistech pak přímo do Ruska

Prošli i policisté, jejich asistenece není třeba.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Další 3 fotografie
Glosa

Události posledních dní, které se přihodily na mítincích Andreje Babiše s voliči, jsou naprosto skandální. Zejména pak záběry, kdy neoznačení policisté v civilu pacifikují Babišovy odpůrce, mezi nimiž byl i čtrnáctiletý autista. Do toho všeho expremiér označil protestující občany v táboře za fašisty a nacisty, čímž ještě více polarizoval už tak rozdělenou veřejnost. Těmito zákroky a výroky se Česko bohužel jen vrací na východ. Vždyť podobně zatýkala policie civilisty například před dvěma roky v Bělorusku. A slova o fašismu? Slýcháme je nyní především z Kremlu...

Sociální sítě i média plní fotografie z Borovan, kde policie v civilu zpacifikovala čtrnáctiletého autistu. I přes zoufalé námitky matky odvezla chlapce na služebnu a ženě podle portálu Respekt zakázali muži zákona jet s nimi. Dejme tomu, že by situace byla pochopitelná, kdyby se incident stal na nějaké demonstraci a žák osmé třídy by někoho napadl. Jenže vše se odehrálo na mítinku Andreje Babiše, chlapec se provinil jen tím, že expremiérovi vytrhl reproduktor z rukou, po chvíli ho po domluvě Babišovy asistentky vrátil.

Ne, v civilizovaném světě nemají podobné zákroky co dělat. Obzvlášť když zasahujícím mužům zákona zoufalá maminka vysvětluje, že její syn je autista. Policii ale zřejmě nezletilé dítě připadalo extrémně nebezpečné, protože jinak si nelze vysvětlit, že k jeho zpacifikování bylo potřeba zakleknutí tří dospělých mužů s vahou každého kolem minimálně 100 kilogramů.

Jako důvod pro zákrok mimochodem "hrdinové" uvedli, že chlapec se nechtěl na vyzvání prokázat a chtěl jim utéct. Upřímně řečeno, kdyby mi bylo čtrnáct a za mnou nakráčeli tři potetovaní chlapi jako hory nemilého vzezření, zcela určitě bych také rychle bral nohy na ramena. A být rodičem, který sleduje, jak takoví muži mrsknou mým dítětem o zem, také se ho bez váhání vydám bránit. Jenže zmiňovaní policisté si asi neuvědomují, že když jdou na podobnou akci jako civilisté, ostatní lidé je tak i vnímají. Jde tedy o jednoznačný přešlap, za který by měl po prošetření přijít odpovídající trest, což už naznačil i sám policejní prezident Martin Vondrášek.

Je to policie, nebo ochranka?

Zakleknutí na dítě ale není jedinou věcí, která bouří emoce. V první řadě totiž udivuje, proč se policie mezi lidmi pohybuje v utajení a někteří členové podle fotek prokazatelně nosí propagační materiály Babiše. Mají si to lidé vyložit tak, že na místě dělají muži zákona expremiérovi ochranku? A ještě během jeho kampaně? Nelze se divit šokovaným reakcím veřejnosti i politiků, něco takového prostě nevypadá dobře. Obzvlášť když tito policisté v civilu pacifikují zatím jen Babišovy odpůrce, podobně jako tomu bylo u ženy v Českém Krumlově, kterou naložili do neoznačeného auta a odvezli pryč.

Takový postup logicky vyvolává otazníky a především bouří emoce. Vždyť to až příliš připomíná praktiky, jakými policie v Bělorusku pacifikovala demonstranty proti Lukašenkovu režimu. Jistě, je běžné, že na protestech bývají policisté v civilu, ti však mají za úkol krotit vášně, ne je vyvolávat. A pokud existují oprávněné obavy, že by mohlo na Babišových mítincích dojít k nějaké mele, mají být přítomni především jasně viditelní uniformovaní policisté, kteří už jen svou očividnou přítomností budí respekt. A ne tedy že se v davu budou pohybovat potetovaní muži, kteří vypadají, jako když se přišli porvat.

Babiš nazval odpůrce nacisty

Smutné pak je, že vášně rozdmýchává i sám Babiš. Ten se odvolává na to, že jsou jeho odpůrci vulgární a že sám své příznivce vyzývá, aby si jich nevšímali. Jenže podle reportáže Respektu pocházejí vulgarismy a často výhrůžky smrtí právě od fanoušků expremiéra. Jak potom vypadají výzvy k ignoraci protestujících? "Nevšímejte si jich, jsou tu samý fašisti, nacisti," říkal Babiš v Táboře, což je zachyceno na videu na Twitteru.

Jestli tohle má někoho uklidnit, pak je Babiš sakra na omylu. Svou reakcí, kterou odpůrce řadí na úroveň zločinců druhé světové války, veřejnost jen rozděluje a poštvává část proti sobě, potažmo svým příznivcům, kteří se takového nařčení mnohdy sami chytí a používají ho dál. Podobné věci Česko vracejí do minulého století a ještě ke všemu na východ. Vždyť kdo dnes nazývá své odpůrce fašisty a nacisty? Ano, je to Vladimir Putin a používá to jako záminku pro vraždění ukrajinských civilistů.

Ještě nedávno se Babiš pro eXtra.cz čertil, že ho koalice SPOLU na propagačních plakátech dává do spojitosti s ruským prezidentem, a jak uvedl pro eXtra.cz, zvažoval právní kroky. Avšak ve finále se ukazuje, že i podle mého nevhodná kampaň nebyla daleko od pravdy. Jen se Babiš na úroveň agresora z Kremlu zvládl shodit sám.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy