Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA: Ukazují ruský teror, ale odmítají poslat zbraně Ukrajině. Nejbizarnější video českých populistů

GLOSA: Ruský teror vyřešíme tím, že odzbrojíme Ukrajinu. Video jako sonda do duše českých populistů
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Pokrytectví

Poněkud bizarní video zveřejnila organizace s názvem Národní rada obnovy. Požaduje okamžité zastavení posílání zbraní na Ukrajinu a argumentuje tím, že jen tak zavládne v zemi mír. Jak toho chtějí docílit, když dáme ruským agresorům volnou ruku, neprozradili. Ta samá organizace požaduje odstoupení české vlády, trvá na odebírání ruské ropy a požaduje, aby každý měl nárok na bohaté dotace. To celé na první pohled vypadá jako obrovský populismus. A ten to také je.

Víc bizarní to asi už být nemůže. Video, které Národní rada obnovy zveřejnila na svém Twitteru, začíná za zvuků Modlitby pro Martu, skladby všeobecně vnímané jako jedna z písní s velkým protiruským a protiokupačním vyzněním už v době po roce 1968. Píseň se stala symbolem boje proti okupaci Československa, kdy vojska Varšavské smlouvy násilně obsadila naši zemi. Následují slova o míru a svobodě, která by se skvěle poslouchala, kdyby nás hned poté výše zmíněná organizace nezačala zahrnovat záběry, jak Rusko totálně ničí vše, co mu na Ukrajině přijde pod ruku.

Hlas ve videu pak mluví o zděšení z eskalace strachu, zvyšování napětí a podobně. Ano, to se skutečně děje, zvlášť když Rusové vyhrožují Evropě, že ji smažou z mapy. Na videu jsou ruské tanky, které ničí vše v dosahu. Čekali byste, že přijde výzva, abychom podporovali ukrajinský boj za svobodu? Logicky by to sedělo - Marta Kubišová, výzvy k míru a svobodě. Tady ale v myslích lidí z Národní rady obnovy zřejmě nastal obrat o sto osmdesát stupňů. Video, které se původně objevilo na YouTube, na Twitteru zveřejnilo mnoho lidí, mezi nimi třeba i účet Poslední skaut.

"Přejeme si spolupráci mezi národy a vzájemný dialog," zní slova ve videu a doplňují je citáty Jana Wericha. Patetická slova o tom, že v celém světě by měl zavládnout mír, že by si všichni měli sednout k jednacímu stolu a dodržovat stanovená pravidla, se skvěle poslouchají. Co má ale znamenat věta "České vládě nařizujeme okamžité ukončení všech dodávek zbraní na Ukrajinu", to opravdu netušíme.

Od lidí, kteří skočili na ruskou propagandu a jsou ochotni svobodu vyměnit za laciný plyn a lži z Ruska, asi nelze čekat, že budou argumentovat jakkoli příčetně. Ale ukazovat to, jak Rusové ničí cizí zemi, a zároveň přikazovat naší vládě, aby napadené zemi přestala pomáhat v obraně proti agresorovi, to vše podložit Janem Werichem a písní Marty Kubišové, symbolizující odpor proti ruským lžím a agresi, to chce opravdu obrovskou dávku drzosti a bezpáteřnosti. Nezbývá než doufat, že tihle lidé se už nikdy nedostanou k moci. Jim podobné jsme tu měli dost dlouho.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy