Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

GLOSA: Slováci schvalují totalitu. Chtějí lídra, který se nebude muset zatěžovat s parlamentem a volbami

Snímek ze slovenské protivládní demonstrace.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
glosa

Slováci se vyslovili pro totalitu. Poměrně překvapivé zjištění přinesl průzkum veřejného mínění, jehož výsledky nedávno zveřejnil slovenský Denník N. Ukazují, že nadpoloviční většina voličů velké části stran se vyslovila pro to, aby Slovensko mělo silného vůdce, který se nebude muset ohlížet na demokracii.

Slovenský Denník N zveřejnil průzkum společnosti Ipsos, jehož výsledky na první pohled vypadají, jako by se neodehrával na Slovensku na počátku 21. století, ale v dobách dávno minulých. Jedna z otázek totiž dala za úkol respondentům, aby se pozitivně či negativně postavili k výroku, že by jejich země potřebovala "lídra, který se nemusí zatěžovat s parlamentem a volbami".

Výsledky jsou alarmující. Jednapadesát procent všech dotázaných lidí totiž s podobnou myšlenkou souhlasí. Pomalu se tak ukazuje, že slovenská politická kultura je od té české na hony vzdálená. Jak poznamenali někteří komentující na Facebooku, dokonce i prozápadně orientovaná strana Progresívne Slovensko, která de facto stojí za volebním úspěchem prozápadní prezidentky Zuzany Čaputové, má mezi svými členy neuvěřitelných čtyřicet procent těch, pro které je demokratický stát přítěží.

Kauzy slovenských vlád mluví za vše

Co je příčinou toho, že země, která měla s Čechy společný stát, společnou demokratickou revoluci a zažila stejnou vládu jedné strany i sovětskou okupaci, vítá hypotetickou diktaturu v podstatě s otevřenou náručí?

Při pohledu na některé kauzy slovenských vlád se není čemu divit. Připomeňme třeba událost, při které nyní premiér Matovič vytrhl listinu s rezignací jednomu z úředníků z ruky poté, co ji právoplatně podal, následně řekl, že si to rozmyslel, a z prezidentského sídla doslova utekl. Nejde ale jen o Matoviče, na svérázné premiéry mělo Slovensko "štěstí" odjakživa - Vladimír Mečiar, Robert Fico - nikdo ze jmenovaných si těžkou hlavu s důvěrou Slováků v politiky příliš hlavu nedělal.

Nyní vidíme důsledek jejich jednání. Slováci prostřednictvím výzkumů dávají vědět, že jim s jejich politiky prostě došla trpělivost. Pokud se situace nezlepší, mohli bychom být vývojem na Slovensku velmi překvapeni, a rozhodně by to nebylo překvapení příjemné. Cesta k napravení pověsti tamní politiky bude bezesporu velmi dlouhá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy