Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

GLOSA: První dámy a pán zastínili kandidáty na Hrad. Zářila Pavlová, Hilšerová bavila humorem a Neruda upřímnější než Danuše

Debata manželek a manžela prezidentských kandidátů.
Zdroj: Se souhlasem Marek Musil
+ Další 3 fotografie
Glosa

Již několik měsíců vídáme na obrazovkách kandidáty na prezidenta, slyšíme o nich v rádiích, čteme rozhovory s nimi. Co ale jejich manželky? Post první dámy či gentlemana je přece také důležitý, byť samozřejmě o poznání méně. I proto Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s DVTV připravila debatu s manželkami a jedním manželem prezidentských kandidátů. Nutné je dodat, že mnozí ze zúčastněných zaujali více než jejich protějšky. 

Debaty s prezidentskými kandidáty rozhodně nejsou od toho, aby bavily veřejnost, ale pořádají se především proto, aby voliči zjistili, kdo je nejvhodnějším adeptem na Hrad. Zároveň ale nejde jen o to ukázat kompetentnost, ale také přesvědčit po lidské stránce. Právě to se mnohým kandidátům nedaří. Zářným příkladem je třeba v posledních týdnech Danuše Nerudová nebo Tomáš Zima. Jak se ale ukázalo v debatě První dámy a pán mezi námi, právě tu lidskou část u mnoha kandidátů zastávají jejich partnerky.

Hilšerová se trefovala do manžela

Musím říci, že některé účastnice debaty se mi zprvu zdály chladné, až zakřiknuté. To je případ třeba Moniky Hilšerové, která tak trochu dávala najevo, že "mediální cirkus", do nějž se její manžel pustil, ji příliš nebaví. Není se čemu divit, s rozhodnutím manžela kandidovat ztratila do jisté míry své soukromí, a pokud mu chce pomoci a podpořit ho, musí se účastnit podobných akcí. S postupem času ale, stejně jako její kolegyně, pookřála a začala bavit.

Bylo vcelku zajímavé sledovat, jak se často trefovala do svého manžela. Ne zle, ale se suchým humorem. Hilšer ji z publika i nejednou vybízel, ať si rýpne víc. Najednou už ani on sám nepůsobil jako stroj, což se třeba stalo v poslední superdebatě na CNN Prima News. Podobně jako Monika zaujala i Eva Pavlová. I ta se netvářila na kandidaturu svého manžela Petra zrovna dvakrát nadšeně a nejednou si rýpla. Také i ona ukázala, že humor je jí vlastní, dokázala se trefovat nejen do Pavla, ale čas od času si rýpla i do moderátorů. Nadšení diváci také dali jasně najevo, že byla jejich favoritkou.

Středulová okouzlila

V debatě se objevila i paní Columbová, respektive Dana Středulová, která se příliš na veřejnosti neukazuje. Přitom je to možná i škoda. Zatímco její manžel Josef Středula je známý svými břitkými výroky, ostatně jako odborář to musí mít v malíku, jeho žena působila diplomatičtějším dojmem, vyjadřovala se elegantně a vyzařovala z ní pozitivní energie. Není divu, sama se angažuje v charitativních projektech, tudíž k ní taková povaha sedí.

Mírným překvapením byl i manžel Danuše Nerudové a jediný muž v debatě Robert Neruda. Zatímco jeho žena v diskuzích a rozhovorech mnohdy působí strojeným dojmem, Robert mluvil daleko přirozeněji a nebál se, stejně jako jeho kolegyně na pódiu, dát najevo, že v některých názorech se svou ženou nesouhlasí. Stejně tak i vtipkoval na svou adresu a přiznal, že kandidatura Danuše ho nemile zaskočila. Avšak stojí pevně za ní, jak by samozřejmě i jako správný muž měl.

Voliči jsou ochuzeni o srovnání

Jako šedé myšky diskuze působily Klára Fischerová a Aneta Zimová. Ovšem to neznamená, že by nějak výrazně zklamaly, vyjadřovaly se dobře, kultivovaně a taková Aneta by dost možná získala na základě svých rétorických schopností víc hlasů, než zřejmě získá její muž.

Mimochodem měla dobrý poznatek. "Co mě velmi mrzí, je to, že některá média dělají debaty těch lepších kandidátů a těch v uvozovkách horších. Dělají debaty pro 6 kandidátů a pak pro tři s nejvyššími preferencemi. My pak vlastně jako občané nemáme možnost srovnat všech devět kandidátů," řekla. A já nemohu než souhlasit, stejně jako s ní souhlasily i kolegyně, včetně třeba Evy Pavlové. Klobouk dolů, že dokáže upřímně říci, že takový formát je vůči některým kandidátům nefér, i když její manžel patří mezi ty tři favority s největšími preferencemi.

Babišová odmítla účast

Vcelku tak lze hodnotit diskuzi pozitivně, nikdo se nebál říci kontroverzní názor a nikdo si na nic nehrál, což se mnohdy nedá říct o kandidátech na Hrad. První dámy a gentleman se ukázali v dobrém světle a všichni ze zůčastněných by se na Hradě neztratili. Škoda však, že nedorazila Monika Babišová či partnerka Jaroslava Bašty. Nemohu nyní s přesvědčením říct, že by si vedly dobře, a to, že odmítly pozvání do debaty, mě v tom jen utvrzuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy