Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

GLOSA: Parta hic na demonstraci odborářů. Šéfka komunistů, oligarcha Babiš i jeho politické oběti

+ Dalších 10 fotografií

Ve středu přes poledne proběhla před Úřadem vlády demonstrace odborářů. Sdružení Kovo, které dalo dohromady několik stovek lidí, pozvalo i některé politické reprezentanty. Ve velmi vzácné shodě jsme tak mohli vidět lidi, kteří k sobě ideově nemohou mít dále. Vedle zástupců komunistů a SPD se na pódiu totiž objevil Andrej Babiš, jeho rival z prezidentské volby Josef Středula, nebo předseda ČSSD, strany, kterou expremiér jako koaličního partnera naprosto zničil. Naši reportéři byli na místě.

Kdyby nešlo o realitu, znělo by to jako začátek špatného vtipu. Že si na demonstraci proti pozdějšímu odchodu do důchodu bude notovat Andrej Babiš, který v Česku zaměstnává desetitisíce lidí a odbory mu vždy byly spíše na obtíž, s Kateřinou Konečnou, kovanou stalinistkou, a sekundovat jim u toho bude Radim Fiala z SPD, to by skutečně mohlo znít jako vtip. Je to ale nadmíru logické. Politické body je třeba sbírat, kde se dá.

"Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku," řekl na začátku protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo. Zasedání vlády mimo Prahu bylo přitom dlouhou dobu plánované. Do vlády se nevybíravě pustila také komunistka Konečná, která ji doslova nazvala vládou "poserů".

Andreje Babiše vypískali

Předseda hnutí ANO však nevyužil demonstrace k podpoře odborů, ale ve vlastním projevu sledoval hlavně opět svoje zájmy. Od dob kampaně v krajích se jeho projev změnil jen minimálně, ceny elektřiny jsou stále platným tématem, novinkou je, že podle Babiše vládu nově výrobci elektřiny zřejmě platí. Babiš ale nesklidil jen potlesk, desítky lidí z davu na něj také pískaly.

Komu však Babišova účast na demonstraci musela být největším trnem v oku, je předseda odborářů Josef Středula a Michal Šmarda. Prvně jmenovaný byl Babišem prakticky poražen v prezidentských volbách a zřejmě jej nepovažoval za nejlepšího obhájce práv odborářů, protože po svém odstoupení z kandidatury na prezidentskou funkci raději podpořil jeho soupeřku Danuši Nerudovou.

Babiš na jedné lodi s ČSSD

Druhý jmenovaný, Šmarda, musí proti Babišovi chovat snad ještě větší zášť. Právě expremiér totiž stojí za praktickým rozpadem ČSSD, které Šmarda velí. Tato strana dříve tahala s odboráři za jeden provaz a vidět, jak vaše místo přebírá největší oligarcha v zemi, musí být velmi těžké.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy