Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA: Okamura šije do vlády, že Ukrajinci budou brát větší dávky. Ve skutečnosti si ale pohorší

Předseda SPD Tomio Okamura.
Zdroj: Profimedia.cz
dávky

Tomio Okamura na svých sociálních sítích tvrdě zaútočil na vládu Petra Fialy kvůli sociálním dávkám. Nelíbí se mu, že uprchlíci z Ukrajiny přestanou dostávat mimořádné dávky, ale systém se zjednoduší a některé dávky Ukrajincům se úplně zruší. Předseda SPD samozřejmě informace uvádí bez jakéhokoli kontextu a snaží se vzbudit na sociálních sítích pouze co největší ohlas. Jak ukazují zprávy z ministerstva, pravda je úplně jinde.

Strašení voličů bylo vždy silnou stránkou Tomia Okamury. Místo aby svým voličům vysvětlil, co se v sociálních dávkách pro Ukrajince mění, vystačil si s poměrně krátkým prohlášením. "Ukrajinci budou žádat o stejné dávky jako Češi, ohlásil dnes jménem Fialovy vlády ministr práce a sociálních věcí a zároveň předseda KDU-ČSL Marian Jurečka," napsal předseda SPD na Facebooku. Počet komentářů, které se za necelý den pod příspěvkem nahromadily, mluví za vše: přes pět tisíc. Jejich obsah si může přečíst každý sám, ale tolik nenávisti pohromadě se hned tak nevidí.

Jakmile člověk komentáře rozklikne, uvidí tolik dezinformací, že ho oči přecházejí. Tomio Okamura se samozřejmě vůbec nesnaží je vyvracet, právě naopak. Podobné konspirace, které vyjmenovávají všechny výhody, jež u nás Ukrajinci nemají, mu přesně hraje do jeho politiky. Způsobit závist, odmítnout solidaritu a myslet jen na sebe. Na to jeho voliči slyší naprosto dokonale.

Jaká je tedy realita onoho ďábelského návrhu, který podle Okamurových fanoušků staví Ukrajince nad Čechy? Naprosto jednoduchý. Snaží se zjednodušit systém dávek, které jsou uprchlíkům vypláceny. Dávky pro uprchlíky se naopak o necelých osm set korun snižují, z pěti tisíc budou na úrovni životního minima, tedy něco přes 4200 korun. Na dítě se z původních pěti tisíc sníží takřka o dva tisíce korun. Uprchlíci, kteří měli na začátku mnoho mimořádných výdajů, si tak přijdou na méně peněz.

Navíc se podle tvrzení Mariana Jurečky pro ČTK počet lidí, kteří uprchlickou dávku pobírají, výrazně snižuje. Máme nyní 73 tisíc lidí, kteří pracují,“ uvedl Jurečka a dodal, že ten, kdo pracuje, na dávku samozřejmě nárok nemá. Tomio Okamura tak opět ukázal, že je skutečný mistr dezinformací a své voliče na sociálních sítích spíš mate, než informuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy