Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

GLOSA: Odpočinutý Babiš předvedl v zatím nejtvrdší debatě průměrný výkon. Na Fialu ale i tak stačil

GLOSA: Babiš se vrátil v plné síle, Fialu v debatě zahnal do nutné defenzivy
Zdroj: se souhlasem TV Prima
+ Další 2 fotografie
Fiala vs. Babiš

Babiš a Fiala se po dvou letech střetli. V nedělní Partii Terezie Tománkové se na CNN Prima News odehrála debata premiéra Petra Fialy a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš se po prohraných prezidentských volbách na delší čas stáhl a jak mnozí očekávali, do studia se vrátil v plné síle. Sázel na svůj klasický styl diskuze. Petr Fiala se mu snažil čelit s nevídanou tvrdostí, ale to, že byl celou dobu v defenzivě, mu u lidí rozhodně nepřidalo.

Jedno je jisté. Petr Fiala je v extrémně složité situaci. Jeho vláda porušila některé z vlastních slibů - podle svých slov ne vlastní vinou. Tím naštvala nejen mnoho ze svých voličů, kteří jí dali důvěru, ale také rozdala silné karty opozici. Ta teď v čele s hnutím ANO a navrátivším se Andrejem Babišem zvedá pro vládu nepříjemná témata ze země tam, kde je Fiala se svým týmem nechal ležet. A jak dokázal Babiš v debatě, není pro to ani třeba příliš udělat.

Kdo by si myslel, že se předseda hnutí ANO v uplynulých měsících věnoval rétorice a umění civilizované diskuze, zřejmě byl po nedělní Partii nepříjemně překvapen. Nic se nezměnilo. „My jsme dali lidem peníze. Vaše asociální vláda jim jich chce co nejvíce vzít,“ zopakoval několikrát během debaty, aniž by svoje tvrzení příliš rozvinul. Jednoduché věty, jednoduchá prohlášení bez argumentů, Andrej Babiš prostě nikdy nepotřeboval své příznivce přesvědčovat podrobným vysvětlováním toho, co by dělal on.

Babiš na Fialu vytáhl Ukrajinu

Vytáhl ale i těžký kalibr, když se otřel o výdaje na Ukrajinu, které Fialovi vyčítal na úkor Česka. Proti tomu se však Fiala tvrdě ohradil a Babiš zařadil lehkou zpátečku. Ve všech ostatních částech ale zůstával proti Fialovi v ofenzivě. „Nevyvíjí se to dobře, ale ještě nemohu říct, že to nedodržíme,“ řekl premiér k rozpočtu, který Babiš ve velkém kritizuje. To příliš lidí rozhodně neuklidní, zvláště, když si ještě pamatují fiasko s daní z nemovitosti a věkem odchodu do důchodu, který předvedl spolu se Stanjurou.

Vás rozčiluje konsolidační balíček, protože se tam vyškrtají dotace a vy jich nebudete mít, kolik jste zvyklí,“ řekl Fiala Babišovi v jednom z mála protiútoků, když expremiér kritizoval balíček vládních opatření pro stabilizaci rozpočtu. Problém ale je, že lidi teď mnohem více zajímá situace ve vlastních peněženkách než na kontě magnáta z Agrofertu, jakkoliv vysoké peníze od státu pobírá. Bohužel pro celou Fialovu vládu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy