Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

GLOSA: Odbory přestaly bránit zaměstnance a populisticky vstoupily do politiky

Stávka proti vládním opatřením.
Zdroj: Pavel Dvořák/eXtra.cz
+ Dalších 40 fotografií
GLOSA

Odborářům by asi někdo měl vysvětlit, jak funguje politika a jak odbory. Z projevů jejich prominentů na protivládní demonstraci vyplývá, že se zaprodali opravdu dost nechutné a nečisté politické hře a zpronevěřili se pravému odborářskému poslání.

Odboráři nevědí, co jsou odbory

Asi by bylo dobré vysvětlit si dvě zásadní věci: vláda nevládne nejlíp, podle někoho dokonce tragicky, a lidé mají svaté právo proti ní demonstrovat.

Ovšem české odbory to pojímají dost špatně. Mají pocit, že protože za nimi stojí nějací zaměstnanci, mají právo diktovat vládě její politiku, což ani náhodou.

Vláda s nimi má řešit mzdy, nějaké zásadnější reformy týkající se zaměstnanosti, možná i tu penzijní, ale tím to hasne. Pokud chtějí ovlivňovat politiku víc, musí projít standardními volbami a nezneužívat k tomu odborářské struktury.

Opozičník, ne odborář

Projevy odborářů na pondělní demonstraci byly chvílemi opravdu šokující. Například Bohumír Dufek hovořil o vládě s despektem jako o pětikolce, lhal, že si vláda zvyšuje platy, nebo o tom, jak z chudáků udělala žebráky. Její politikou je podle něj přetvářka a lež a Jurečka má neustále vymýšlet, jak někoho okrádat.

A tento člověk chce být vládě partnerem k dialogu? Ne, ten vytváří reálnou politiku, jemu o žádné seriózní odborářství nejde. Je to obyčejný populista.

Ať mi také nikdo netvrdí, že ten pán nechce brzy někam kandidovat, protože tohle není odborářský, ale opoziční projev.

Nebyl ovšem sám. Celé to působilo jako setkání nejpopulističtějších opozičních stran a za některé výroky by se nestyděli ani členové uskupení z úplného dna české politiky.

I samotný boss odborářů Josef Středula samozřejmě strašil, že pokud ho vláda nevyslyší, budou další demonstrace. A má prý nápady, jak vést Českou republiku lépe. Rád bych mu připomněl, že v prezidentských volbách měl tragické výsledky a nemá ani žádnou jinou legitimitu, aby překračoval mantinely odborového předáka a hrál si na politika. Odbory nemají co diktovat vládě, jak vést tuto zemi.


Dialog, nebo monolog?

Odbory sem tam lžou, že s nimi vláda nejedná. Pak se ukáže, že jedná, a tak se vytasí s vysvětlením, že jim naslouchá, ale neplní odborářské požadavky. Jenže od toho tu vláda není. A pokud z logiky věci jsou odborářské tužby silně levičácké a rozhazovačné, což není kritika, takové odbory prostě jsou z podstaty své existence, zatímco vláda má sezónu škrtů a tvrdého šetření, tak je jasné, že kabinet odborům nemůže vyhovět.

Odboráři proto nemohou čekat, že budou s vládou nyní docházet ke kompromisu, když jejich požadavky jdou radikálně proti sobě. Nechápu proto jejich kňučení.

Demonstrace v pondělí 27. 11. 2023:


Zneužitá stávka

Všeříkající je, kdo se na demonstraci také objevil a využil ji ke svému prospěchu: levičácké ČSSD, komunisté a hnutí Přísaha.

Nejsmutnějšími aktéry pondělní stávky jsou ovšem učitelé. Jejich požadavky, kvůli kterým se handrkují s kabinetem, sama vláda uznává a třeba nízké platy nepedagogických pracovníků chce ještě velice brzy dořešit. Prostor k jednání tam je. U učitelů by proto člověk čekal aspoň elementární inteligenci a ne že bezelstně udělají křoví populistickým odborářům, kterým učitelé pomohli s propagací jejich stávky, zastínili tak tu svou a dost silně ji poškodili.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy