Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

GLOSA: Nejepičtější reportáž slaví výročí: Paní Zdena před deseti lety bojovala pod kořenem o holý život

Reportáž o paní Zdeně, která v roce 2012 uvízla pod kořenem.
Zdroj: Se souhlasem TV Nova
+ Dalších 7 fotografií
Legenda

Nebývale rozsáhlý požár v Hřensku má na svědomí další z obrovských tragédií. Veřejnost totiž v úterý zapomněla oslavit kulaté desáté výročí legendární reportáže TV Nova o ženě uvíznuté pod kořenem. Slova o tragédii jsou samozřejmě nadsázkou, přesto je na místě si připomenout pravděpodobně nejslavnější a zároveň nejvysmívanější novinářský počin v dějinách samostatného Česka. 

To si takhle jdete večer na procházku kolem chaty a než se nadějete, vězíte pod kořenem. Úlek z nečekané situace je tak velký, že ztratíte schopnost mluvit. Nezvládnete si přivolat pomoc, i když je na dobrých 30 metrů od vás u táboráku, a tak strávíte noc pod kořenem. Nad ránem ale přijde ten pravý boj o život, zima a chlad. Nezbývá vám než myslet na vojáky z první světové války a pomočit se. Až ráno si někdo vzpomene, že jste zmizeli, a zachrání vás.

Slovy klasika: "Pravda, nebo fikce? Ano, tento příběh se skutečně stal." Nebo alespoň tak to tvrdí paní Zdena, která se svým příběhem v roce 2012 oslovila televizi Nova. V momentě, kdy mediální dům posílal na místo štáb reportérů, museli tamní šéfové vědět, že tímto počinem se na věky zapíší do análů. Jinak si to snad ani není možné vysvětlit.

Křížová výprava na svaté místo

Buďme za to ale rádi, na Nově totiž vznikla reportáž, která takříkajíc zbořila internety. Kam se na ni hrabou výstupy o tom, že v zimě zamrzá voda a na podzim padá listí. Nejen pro svůj bizarní příběh, ale také pro dramatické zpracování, za jaké by tleskal vestoje i filmový mistr thrillerů David Fincher, se stala reportáž monstrózním hitem a dodnes ji zná snad každý. Vždyť jedno z původních videí má na platformě YouTube neuvěřitelný milion zhlédnutí.

Z paní Zdeny se prakticky přes noc stala legenda, kterou si lidé předávají v noci u táboráků z generace na generaci. Našli se i tací, již se vydali na křížovou výpravu s cílem vypátrat místo, kde byla osudného dne prolita moč. Nakonec uspěli, kořen našli a stalo se z něj poutní místo, které dostalo na nějaký čas i vlastní plaketu.

Tragédie a vandalismus

V nedávných letech ale došlo k tragédii, ne-li vandalismu. Lesní správa podle satirického webu paralelnilisty.cz kořen odstranila. Dost možná z obavy, aby se historie neopakovala. Buď jak buď, jedinou vzpomínkou na boj o život paní Zdeny tak zůstávají videa na internetu. Na svém youtubovém kanálu ho má dokonce i samotný mediální dům, jenž vdechl život této antické tragédii. Název pak mluví za vše - Legenda Televizních novin: Bába pod kořenem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy