Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

GLOSA: Konec spalovacích motorů. Na rozmar EP doplatí hlavně ti nejchudší

Z Barrandova se tvoří jedoucí kolona. Nečekáte ale víc než pět minut.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
Předchozí Další
glosa

V Evropě se od roku 2035 nebudou prodávat auta se spalovacími motory. Schválil to Evropský parlament spolu s novými ekologickými normami, jak se uvádí na oficiálním Twitteru EP. Zastánci zákazu poukazují na benefity pro životní prostředí a rozvoj nových technologií. Naopak odpůrci podotýkají, že Evropa si sama pod sebou podřezává větev a pro mnoho hlavně chudších lidí bude tento návrh znamenat propad do takzvané mobilní chudoby.

Evropský parlament definitivně schválil dohodu s členskými státy Evropské unie o nové normě o nulových emisích. Ta počítá s tím, že od roku 2035 má být v členských zemích prakticky nemožné pořídit si nový automobil na benzin či naftu. To vše ve jménu ekologie a boje proti klimatickým změnám, jak se uvádí na Twitteru EP.

Z jedenadvaceti českých europoslanců hlasovali pro návrh jen čtyři. Pro zajímavost - pro byli všichni zástupci Pirátů, ač se jejich místopředsedkyně Olga Richterová dušovala, že zákaz spalovacích motorů rozhodně nechtějí, jak před časem uvedla pro echo24.Ti ostatní mají k návrhu poměrně pochopitelné výhrady.

Dopad na chudší obyvatele

Tou největší, která se řeší snad všude, je dopad na chudší vrstvy obyvatel. Pro lidi z nižších sociálních vrstev či odloučených lokalit je auto často jediným spojením do práce, za rodinou či za studiem. Pořízení elektrického auta je nejen drahou záležitostí, ale jeho následný provoz je pak otazníkem ještě větším. V tomto smyslu se často zmiňuje takzvaná mobilní chudoba. O co jde?

Představte si, že jste vlastníkem elektroauta bydlícím na sídlišti. Nemáte přístup k vlastní nabíječce a odkázáni jste tak na ty veřejné. Tam se ale začnou náklady na provoz elektroauta prakticky vyrovnávat těm "zastaralým" spalovacím vozům. Dobíjet bude nutné na cestách, což je výrazně protáhne, za částky, které budou nesrovnatelně vyšší oproti domácímu dobíjení. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se tak pořádně rozevřou.

Mnoho lidí namítá, že ta doba je daleko, auta do té doby zlevní a technologie nám umožní žít s elektromobily pohodlněji. Nebylo by tedy vhodné nechat technologii, aby ukázala své možnosti, a nechat lidem do budoucna alespoň základní jistotu? Pokud jsou opravdu elektromobily tak dobré, je nutné je tlačit dopředu zákazy? Řada lidí přirovnává příchod elektromobilů k přechodu od pevné linky k mobilním telefonům. My si ale nevzpomínáme, že když se mobily začaly šířit mezi obyčejné lidi, někdo by nám zakázal pevné linky. Proč to tedy děláme s automobily?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy