Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA: Klaus nechtěl mrznout na pohřbu Schwarzenberga. Raději to dělal ve Špindlu pod sjezdovkou

Dorazil i bývalý prezident Václav Klaus.
Zdroj: ORLEN Špindl SkiOpening. Publikováno se souhlasem
+ Dalších 93 fotografií

Zdravotní stav Václava Klause je opět předmětem debat. Český exprezident už dříve předeslal, že kvůli postcovidovým problémům raději nepůjde na pohřeb Karla Schwarzenberga, protože by v katedrále svatého Víta vymrznul. Takový problém však zřejmě neměl ve Špindlerově Mlýně, kde se ten samý den zúčastnil zahájení lyžařské sezóny. Svými činy tak stále více ukazuje, že z člověka, který určoval směřování Česka, se stává izolovaný starý muž. 

Na pohřeb Karla Schwarzenberga dorazilo mnoho osobností české politické scény, Václav Klaus se však nechal slyšet, že na pohřeb nedorazí. Řekl to krátce před pohřbem rádiu Impuls. Já už jsem několikrát prožil dvouhodinové mše ve svatém Vítu, kdy bylo pod nulou, a skoro se tam nedalo přežít, člověk šíleným způsobem vymrzl, tak já myslím, že tam nemusím, není důvod, abych tam chodil. Poslal jsem kondolenci rodině, s Karlem Schwarzenbergem jsem měl korektní přiměřené vztahy, řekl v rozhovoru, kde také prohlásil, že je podle svých slov v postcovidové fázi.


Dorazil i Zeman, Klaus jel na sjezdovku

A tak, ačkoliv na pohřeb dorazil i Schwarzenbergův odvěký rival Miloš Zeman, se kterým se kníže utkal třeba v prezidentských volbách, Klaus nedokázal překročit svůj stín a den, kdy Česko pochovávalo jednu z nejvýraznějších osobností, která formovala moderní podobu naší země. Klaus, který prohlásil, že by v katedrále „vymrzl“, se pak objevil na otevíračce skiareálu ve Špindlerově Mlýně, kde zřejmě vymrznutí nehrozilo. Viděla ho tam i redakce eXtra.cz.


Nedokázal se povznést nad spory

Ukázal tak, že se nedokáže povznést nad to, že se Schwarzenbergem nebyli ze stejného těsta, a udělat smířlivý krok alespoň po smrti osobnosti, se kterou shodně zastávali ty nejdůležitější funkce ve státě. Ukázal by tak, že se dokáže nad věci povznést a být alespoň trochu lidský – podobně, jako to dělal Karel Schwarzenberg. Bohužel taková gesta, jaká předvedl i tentokrát, jej posílají jen hlouběji do izolace, odkud může hlásat své stále extrémnější názory. Z geniálního politika a mistra kompromisu se tak nezadržitelně stává naštvaný muž, který dokáže jen negovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy