Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Glosa: Jiří Ovčáček přestal existovat. Po nejarogantnějším mluvčím historie se slehla zem

Jiří Ovčáček promluvil o plánech do budoucnosti.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
zmizení mluvčího

GLOSA: Jako by to byly už dlouhé roky, co naposledy mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček (43) pozurážel posledního politika, názorovou opozici nebo občany, kteří nemilují jeho šéfa. Nejarogantnější tiskový mluvčí české porevoluční historie je ale už dlouho krotký jako beránek. Příčin je hned několik. Ale pomůže mu to nějak v budoucnu?

Jiří Ovčáček: Roky ostud

Bývalý redaktor Jiří Ovčáček (43), dlouholetý obhájce komunistických myšlenek v již zkrachovalé hlásné troubě KSČM Haló noviny, to na Hrad vzal ještě přes někdejší Rudé právo. Až pak se stal tiskovými ústy prezidenta Miloše Zemana. Za sedm let mandátu současné hlavy státu si vybudoval pověst velmi nesmlouvavého, ale zároveň i naprosto neprofesionálního mluvčího.

U nich se předpokládá, že budou prezentovat názory úřadu, který je zaměstnává, ale s jakýmsi lehkým odstupem. Jiří Ovčáček nicméně jako revolucionář neváhal útočit, vynášet ostré soudy a ponižoval všechny, které jeho boss nemá v lásce. Nechoval se jako mluvčí, ale jako aktivista a jako by sám byl politik.

A mnoho novinářů si všimlo, že přestože je oficiálně ředitelem tiskového odboru, s novináři téměř nekomunikuje, neodpovídá na dotazy, maximálně si z nich dělal dobrý den. A prohlášení dával maximálně tak na web nebo na Twitter. A to ještě při velkém štěstí, protože jindy místo toho, aby třeba informoval o zdravotním stavu prezidenta, když to bylo loni opravdu na místě, jen citoval žalmy z Bible. Prostě Absurdistán.

Urážka za urážkou

Z analýzy jeho Twitteru, kterou před časem sestavil server Lidovky.cz, vyplývalo, že každý pátý jeho tweet byla urážka. Nejvíc se ohrazoval proti takzvané pražské kavárně, vůči vládě, když tedy v jejím čele nestál Andrej Babiš (to se naopak obdivovalo a chválilo), proti umělcům, uprchlíkům, České televizi, neziskovkám, chybět samozřejmě nemohl ani Miroslav Kalousek. Bez něj by to nebylo ono.

Na nižšího státního úředníka si zkrátka dovoloval příliš a být Miloš Zeman soudný prezident, vyhodí ho asi tak do tří hodin po jeho nástupu do funkce.

Asociace Public Relations o Ovčáčkovi dle iDnes.cz uvedla, že ve svých vyjádřeních „lže, rozděluje společnost a záměrně nálepkuje“. Jejich profesi prý dělal jen ostudu.

Zásadní obrat

Jenže v září 2022 je po všech těch letech skandálů Ovčáček de facto „mediální mrtvola“. Kdy kdo naposledy slyšel, že by někoho ponížil a pomlouval? Někdy před rokem?

Vše začalo poté, co se 16. 12. 2021, den před jmenováním vlády Petra Fialy, opil a v taxíku odmítl zaplatit, po čemž ho policie odvezla na záchytku. Prostě z ostudy kabát. Vlk v rouše beránčím okamžitě zkrotl, kál se, omlouval se, od té doby jako by to byl jiný člověk.

Není divu. Když se opijete jako carský mužík a děláte bugr, vaše dosavadní, i když domnělá, legitimita je pryč. To si uvědomil asi i obvykle jako „svazák“ chovající se Jiří, když se stáhnul a od té doby je překvapivě věcný. I když tedy nevím, proč na profilu prezidentova mluvčího informuje o církevních záležitostech, přeje nám požehnanou neděli a podobně. Náboženství si má cpát na osobní profil.

Obrana proruského prezidenta

Vlastně došlo ještě k jedné výjimce v jeho rétorice: to když Putinovo Rusko začalo okupovat Ukrajinu, opět se zaktivizoval a bránil Zemana, kterému ale už nikdo nikdy neodpáře jeho dosavadní bezmeznou podporu ruského totalitního režimu. Obrátil, ale pozdě. Obrana Ovčáčka ale už byla naprosto decentní a bez urážek.

Nicméně od té doby je opravdu mluvčí vesměs mluvčím, byť málomluvným, a jako by se snažil do příštího roku, kdy Zemanovi skončí mandát, nějak přežít.

Co bude dál

Možná doufá, že se zapomene, jak se léta choval a že sežene dobrou práci. Možná se prostě jen stydí za své opití. Že by si uvědomil, koho a jak strašným způsobem bránil, to asi nehrozí.

Otázkou je, jestli se takový člověk ještě někdy může objevit na podobně významném postu. Mluvčím firmy, jejímuž majiteli imponuje jeho bezmezná oddanost, byť za cenu ztráty soudnosti, se ale klidně může stát. I když stojí za to nějakému podnikateli negativní kampaň, která by logicky následovala?

Helfnout by mohl někdo z ruských podnikatelských kruhů. Nebo Martin Nejedlý, kontroverzní poradce prezidenta.

Druhý Špaček z něj nebude

Že by z Ovčáčka byla tak vážená osoba, jako pan Etiketa Ladislav Špaček, kterého média i lidé uznávají i dvacet let po odchodu z funkce mluvčího Václava Havla, na to může předem zapomenout.

Byl jen nevýznamná figurka, jejíž jakási moc a právo na beztrestné urážení jiných pomalu slábne a brzy po něm neštěkne ani pes. Maximálně se sem tam objeví v rubrice bizárů…

Související články

Další články

Nejnovější kauzy