Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

GLOSA: Fiala ve svém projevu občany neuklidnil a ožehavým tématům se vyhnul

Politik Petr Fiala.
Zdroj: Se souhlasem ODS
politika

Projev premiéra Petra Fialy k národu měl zřejmě za cíl rozptýlit obavy lidí, znejistělých zdražováním téměř všeho, a ujistit je, že má situaci pevně v rukou. Ani jedno se ale nepodařilo. Skandál koaličního hnutí STAN, kvůli kterému musel odstoupit ministr školství Petr Gazdík, pak šéf vlády přešel úplně.

"Podle našich rozumných odhadů to potrvá minimálně dva až pět let. Mezitím budeme čelit nejen nejistotě dodávek z východu, ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku." I tato slova zazněla ve středečním projevu premiéra Petra Fialy k občanům.

Místo jasných návrhů jen nesmělé náznaky

V něm se pokusil nervózní obyvatele ujistit, že dělá vše, aby zabránil jejich pádu do chudoby. Jenže místo jasných návrhů po vzoru zemí západní Evropy nabídl jen nejasné náznaky. Nejvýznamnější z vládních kroků je úsporný tarif, který však už byl představen dříve.

Překvapení vzbudil Fialův návrh, aby "stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny". I zde však vzápětí dodal, že to "není to řešení pro tuto zimu. Bude to proces, jenž chvíli potrvá, ale chceme s tím začít co nejdříve".

Podtrženo a sečteno: premiér občanům sdělil, ať se připraví na nejhorší. Razantnější kroky, jako je zvýšení minimální mzdy po vzoru Německa nebo zastropování nájmů, to zatím vláda nechystá. Otázkou je, zda by podobné kroky nevyšly vládu levněji než se pak muset vypořádat s následky dvouciferné inflace, růstu energií a dalších komodit a jejich dopadů na domácnosti.

O STAN se ani slovem nezmínil

Kromě těchto důležitých témat však jedno v premiérově projevu nezaznělo, ačkoli se v poslední době dostalo na přední stránky novin. Je jím kauza hnutí STAN, jehož člen Petr Hlubuček byl zapleten do rozsáhlé korupční sítě. Svým rozsahem jde o jednu z největších korupčních afér a kvůli ní musel rezignovat i ministr školství Petr Gazdík.

Ačkoli je pochopitelné, že Fiala by nejraději tuto epizodu, která kalí obraz jeho vládní koalice, měl nejraději co nejdříve za sebou, pár slov, jasně odsuzujících podobné jednání, určitě utrousit mohl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy