Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

GLOSA: Dvojí metr v Česku? Dezinformátor Čermák právem sedí, rasistickým poznámkám Novotného tleská i ministryně Černochová

Pavel Novotný by měl sedět stejně jako Tomáš Čermák. Za rasistické výroky o Palestincích
Zdroj: Profimedia.cz / Herminapress
+ Další 2 fotografie
dvojí metr

Českým veřejným prostorem zavládl velký rozpor a nespravedlnost. Ne, nebavíme se teď o tom, že by dezinformátor Tomáš Čermák, který byl nedávno odchycen v Polsku, neměl pykat za svou podporu terorismu a výzvy k násilí vůči politikům. Postupovat stejně tvrdě bychom však měli i proti těm, jejichž stejně nebezpečné názory více souhlasí s hlavním proudem. Třeba vůči Pavlu Novotnému.

Představme si oba aktéry naší kauzy. Tomáš Čermák je známá figurka dezinformační scény, angažuje se ve všem, co je v opozici k mainstreamové politice, a jeho výroky, které byly těžce za čárou a vyzývaly k násilí proti politikům a vládě, ocenil soud vězením. Pro svůj bizarní styl boje je často zesměšňován. Jistě, na to by se měl připravit každý, kdo vyslovuje extrémní názory jako on a objevuje se ve společnosti individuí, jako je Jana Peterková či Pavel Zítko, kteří jsou se svými příznivci schopni probourat se i do soudní síně.

Pavel Novotný stojí na druhé straně barikády. Je mimořádně populární na sociálních sítích, zakládá si na neurvalém a zbrklém chování, které se s postupem času stalo jeho značkou. Rád provokuje, ať už své politické soupeře, nebo třeba Rusy, neváhá ze sebe v jejich přímém přenosu dostat i poslední kousek svého exhibicionismu. Liberální část veřejnosti ho za to miluje, avšak příznivci druhého tábora, ale i mnoho lidí, kteří s ním v zásadě souhlasí, se nemohou přenést přes jeho styl komunikace, pokud se to tak dá ještě nazvat.

Vyjádření přes čáru

Jedno ale mají Čermák i Novotný společné. Žijí v Česku a musí se řídit českými zákony. Odsouzení Tomáše Čermáka za vyhrožování a vyzývání k násilí je bezpochyby správná věc a shodne se na něm většina veřejnosti. Ty, kteří Čermáka podporují, většinová společnost často odsuzuje, mnohdy právem. Stejně jako Čermáka by ale měla odsoudit i Pavla Novotného, který sice není zlý dezinformátor, ale jeho označení Palestinců za opice a zdůraznění, že by je měl někdo vybombardovat, bylo skutečně extrémně přes čáru. Nutno dodat, že Novotný se později omluvil a výrok stáhl. Na tom, že se skutek stal, tím však nic nezměnil. Ostatně už ho vyšetřuje policie.

Co je také k nepochopení, je stav, kdy se Pavlovi Novotnému pod podobným výrokem objeví lajk ministryně obrany Jany Černochové. Jistě, politička je velkou zastánkyní Izraele a logicky ji teroristický útok, na který Novotný reagoval, také naštval, ale ze své pozice by měla vědět, že na podobné věci se prostě nereaguje, případně se od nich distancuje stejně, jako to udělala jejich mateřská strana.

Dvojí metr

Česko je na straně Izraele, na straně suverénního státu napadeného odpornými teroristickými útoky, a může na to být právem hrdé. Málokdo našel podobnou odvahu, stačí se podívat do západních zemí, které se kvůli obrovským arabským populacím bojí udělat rázný krok. Máme být na co hrdí, a abychom mohli být i nadále, musíme ukázat, že jsme schopni všem měřit stejným metrem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy