Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Glosa: Díry v obhajobě policie po střelbě na filozofické fakultě a znepokojivé otazníky

+ Dalších 6 fotografií

Ani na vteřinu bych nechtěl být v kůži policejních velitelů, kteří měli za úkol posílat dostupné zdroje pátrající po muži se sebevražednými úmysly, o kterém měli jen kusé informace. Ale přesto mi po poslední tiskovce strážců zákona připadá, že ten, kdo rozhodoval, neměl k dispozici mapu centra Prahy. A co další otázky, které se vynořují? Redakce eXtra.cz se pokouší situaci zmapovat.

Masakr na fildě: Vděk policii i otázky na ni jsou namístě

Po bitvě je každý generál, říká se. Přestože si ale většina národa zásahu bezpečnostních složek váží, nemůžeme strkat hlavy do písku a tvářit se, že otázky k zodpovězení neexistují. Nebo že vše proběhlo dokonale. To by byla lež. Je třeba vše důkladně probrat a napravit případně postupy, aby se při dalších podobných událostech postupovalo lépe a případně s menšími prodlevami.

Co mě tedy na vyjádřeních kriminalistů a vysokých šarží Policie ČR zarazilo?

Policie potvrdila, že dvacet minut před útokem lokalizovala mobil střelce v Pařížské ulici. A logicky, s ohledem na dění v Izraeli, vyslala síly na židovský hřbitov. Co kdyby náhodou. Jenže Pražák by to věděl a letmý pohled na mapu by stačil i „náplavám“, aby zjistily, že jako prioritní se logicky jeví nedaleká a celkově hlavní budova fildy na náměstí Jana Palacha. Tedy ta, kde k masakru nakonec skutečně došlo.

Škola má i další budovy v okolí, ale „základnu“ by snad policisté měli prohledávat první.

Ze školení v USA, kde mají smutné a neblahé zkušenosti na rozdávání, by mohli vědět, že školní střelci většinou své smrtící řádění rozjedou v prostředí, které důvěrně znají. A tím je v drtivé většině případů škola, takže náměstí Jana Palacha měla být podle mě první volba.

(Ano, vím, že v té době ještě neměli tušit, co udělá, ale když věděli, že má sebevražedné sklony a hafo zbraní, museli počítat i s eventualitou rozšířené sebevraždy. Pokud s tím nepočítali, tak je to zásadní chyba).

Zatímco jiná budova filozofické fakulty v Celetné ulici byla prohledaná z předchozího pátrání policie po střelci, protože zde měl mít přednášku, naproti Rudolfinu došlo jen k šetření dvou policejních hlídek, které následně místo opustily. Po informaci o Pařížské podle všeho až do zahájení střelby policie bohužel už neprojevila o budovu jakýkoli další zájem. Přestože se tak strašně moc nabízela.

Posílali studenty střelci na mušku?

Druhá otázka se týká evakuace osob. Podle mě jde o nedorozumění, informační šum, ale ukazuje to na nepochopení policie, jak má s veřejností komunikovat.

Mediální prostor okupuje jedna zásadní otázka: opravdu strážci zákona posílali evakuované studenty s rukama za hlavou do prostor, odkud na ně mohl střelec z ochozu v pátém patře nerušeně střílet? Víme o třech střelných zraněních způsobených venku. Ale žádné podrobnosti k nim.

Policisté se odpovědi na tiskovce snad jen omylem vyhnuli (nebo odpověď v záplavě slov zapadla?). Zaregistroval jsem jen vysvětlení, proč lidé odcházeli s rukama za hlavou. Víc nic. A nepůsobilo to dobře. Výš položená otázka skutečně hýbe veřejným prostorem a na ni bych odpověděl jako na první.

Věděli, že je nebezpečný?

Mnoho otazníků také vyvolává to, kdy přesně pátrači skutečně zjistili, že může být vrah tak velice nebezpečný. Že zavraždil otce, se prý kriminálka bezpečně dozvěděla až hodinu po studentově sebevraždě. Detaily ale nechce nebo spíš nemůže říci. Policii a jejímu obrazu bohužel trošku ke škodě. Ale poslední slovo o tom, co se může a nemůže zveřejňovat, mají státní zástupci.

Další pozdvihnutí obočí se týká vyjádření odboru vnitřní kontroly. Vůbec nechci zpochybňovat věrohodnost jeho šetření, nemuselo být nutně celé naoko, jak někteří nevěřící Tomášové naznačují, ale celé sdělení ředitele útvaru působilo spíš jako obhajoba práce policistů než coby nezávislá závěrečná zpráva z šetření.

Dozvěděli jsme se, že nějaké (údajně drobné) chyby se objevily, ale jejich výčet si nechali zástupci policie pro sebe. Slyšeli jsme jen obecná a spíš nicneříkající slova o tom, že by se měla zlepšit komunikace. Další se veřejnost nedozvěděla. Bylo by naivní se přitom domnívat, že doporučení na zlepšení práce policie při podobných akcích nebylo víc, klidně vyšší desítky.

Nedůvěra policistů?

Komunikace policie s vedením fakulty určitě měla být lepší. Nikdo se navíc ještě oficiálně nevyjádřil k údajně laxnímu přístupu operátorů tísňové linky 158, kteří prý dávali najevo, že ohlášené střelbě nevěří. Jestli k tomu vážně došlo, je třeba operátory proškolit. To se nesmí stávat.

A i rychlost, s jakou uzavřeli prošetřování legálnosti všech kroků policie, nemusí působit úplně dobře. Zvlášť, když se evidentně nevěnovali všem detailům celé události, jak z tiskovky také jednoznačně vyznělo po dotazech novinářů.

V neposlední řadě jsem zklamaný z vyjádření policejního prezidenta. V den události Martin Vondrášek, patrně pod vlivem emocí, sdílel fake news o telegramovém účtu pachatele, přestože už v té době to bylo na sociálních sítích vyvráceno. Od takhle vysoce postaveného policisty bych očekával, že bude skutečně prezentovat výhradně jen to, co je pravda, ne že bude vypouštět nesmyslné a ničím nepodložené spekulace. Na tiskovce se k tomu vrátil, ale omluva a sebereflexe nikde. Přišlo mi, že podle něj za to může veřejnost, když chtěla vůbec nějaké informace. Jako by nešlo o jeho sice drobný, ale osobní kiks.


Zkrátka a dobře, když to shrnu: policie bude dostávat ještě spoustu otázek a uvidíme, jestli se podaří rozptýlit pochybnosti široké veřejnosti. Není třeba cítit se dotčeně, je třeba k tomu přistoupit s co nejvyšší možnou otevřeností. A informovat fér.

Coby laikovi mi připadal zásah jednotlivých policistů velice profesionální, klaním se před jejich prací na místě (také před tím, co předvedli zdravotníci a hasiči), nevím ale, jestli se vše opravdu povedlo ve vyšších patrech řízení bezpečnostních složek.

Proto se musíme dál ptát.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy