Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

GLOSA Davida Zápala: 5 důvodů, proč nebudu volit Babiše. Covid totalita, ostudná čeština, lži a přetvářka

Andrej Babiš vychází během přestávky ze soudní síně.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Další fotografie
GLOSA

I když šéfa hnutí ANO Andreje Babiše (68) analytici označovali v prezidentské volbě za outsidera, těsně před prvním kolem to vypadá spíš naopak: nikdy neměl větší šanci stát se českým prezidentem. Proč si myslím, že bychom to v žádném případě neměli dopustit?

Nejde o žádnou antikampaň proti Andreji Babišovi, ale čím víc hrozí, že by opravdu mohl úřadovat na Pražském hradě, sídle českých králů, tím víc mě jímá hrůza.

Že ho mnozí, přes dílčí rozhodnutí prvoinstančního soudu ohledně jedné kauzy, považují za „dotačního podvodníka“ (všichni jsme mu třeba zaplatili linku na toasty, zatím se soudí, že peníze chtěl neoprávněně), to je jedna věc.

Že často nemluví pravdu, že je populista až na půdu, že si hraje na slušňáka, i když jím není, a že by byla ostuda mít v čele státu člověka, který neumí naší řečí, to je věc druhá.

Pojďme si to rozebrat.

1. Covid totalita

Nepatřím k těm, kteří odmítali očkování a bojovali proti systému, ale Andreji Babišovi stejně nikdy nezapomenu, jak chaoticky se během covidu choval. Zmatky v první vlně, kdy nikdo nic nevěděl, to ještě dokážu pochopit, ale na podzim 2020 už je vše plně jeho vina.

Bývalý premiér je coby majitel Agrofertu zvyklý o všem rozhodovat sám, takže nás všechny ohrozil, když místo toho, aby vše nechal na ministru zdravotnictví, do všech opatření mu (jim) „remcal“, vytvářel si paralelní rozhodovací struktury a činil pomalu jako diktátor rozhodnutí, na která prostě neměl žádné vzdělání.

Tím vyvolával chaos, ba přímo bordel. V létě 2020 ministrovi zdravotnictví zatrhl preventivní opatření, aby se pak za pár týdnů ukázalo, že bylo v dané době správné a že jen kvůli expremiérově laxnosti a snaze vypadat dobře jsme se zase dostali do strašných čísel a měli přeplněné nemocnice. Fakt hrozilo zhroucení zdravotnického systému.

Co bylo úplně nejhorší: to bylo to, že jako premiér nese spoluvinu na tom, jak se terorizovali občané na ulicích za nenasazenou roušku. Vzpomínáte, jak policejní komanda ochotně skákala na kohokoli, kdo se prostě normálně lidsky vztekal kvůli opatření, které bylo proti zdravému rozumu? Jak sráželi na zem i patnáctileté kluky, rodiče s dětmi? Jen proto, že měli tu moc a příležitost. V tu dobu mi bylo zle: někomu se zalíbily totalitní praktiky a chtěl ukázat nám, „chásce“, zač je toho loket.

Zbytečně se pak také zavíraly znovu obchody, hospody a podobně. Stálo nás to velké peníze a bylo to na nic. Tehdy Babiš ukázal, že vůbec není dobrý manažer. Naopak že je příšerný manažer. Sliboval, co nikdy nemohl slíbit, a pletl se do věcí, kterým nerozumí. Já také neradím konstruktérům Škoda Auto, jak správně navrhnout nový model, Andrej by si ale určitě troufal.

I když stokrát nemusíte mít rádi vládu Petra Fialy a i když měla asi štěstí, že to nejhorší už bylo za námi, nevyvolávala v nás zatím nikdy pocity strachu, v kterých se tak vyžíval kabinet Babiše, který také občanům rád vyčítal, jak si dovolují chovat. Žádná nesmyslná opatření už jsme tu rok neměli. Vypadá to, že covid se konečně řeší čistě vědecky, konečně ne politicky, uzurpátorsky, babišovsky.

Je to silně nadnesené, ale vůbec se nedivím tomu, že mnozí období pandemie u nás nazývají totalitou. Já bych byl přesnější: byla to Andrejova totalita.

Předloni web iRozhlas.cz spekuloval, zda chování za covidu Babišovi zhatí prezidentské šance. Problém voličů je s pamětí. Strašně rychle zapomínají. Ale už jen za tuhle jedinou věc podle mě Andrej Babiš nemá právo být na Hradě.

2. Chatrná čeština

Další body již vezmu krátce, i když jsou stejně důležité. Chápu, že Slovák má právo být prezidentem České republiky. Nejsem xenofob. Ale nechápu, jak by mohl být prezidentem České republiky někdo, kdo se ani za třicet let v ČR nenaučil pořádně česky. Prezident je především symbol, slovakismy do jeho řeči nepatří. A ani by neměl prznit náš rodný jazyk.

3. Lži

Andrej Babiš těch nepravd za svou politickou kariéru pronesl mnoho. Jednou z posledních fabulací je to, jak by jako prezident měl nějaký větší vliv na vládu, politiku, ekonomickou situaci, jak by nás všechny zachránil, postaral se o nižší ceny všeho. Dokonce jsme teď od jeho noshledů slyšeli, že by i chybějící dětské léky uměl sehnat líp. To jsou prostě nesmysly. Prezidentská funkce u nás je ryze ceremoniální a hlava státu může maximálně tak „kafrat“, nic moc víc. Babiš je manažer (i když podle mě hrozný), na tuhle funkci se prostě nehodí.

4. Přetvářka je podvod na voliče

Také se přetvařuje, když ze sebe poslední měsíce dělá zklidněného státníka. Takový není. Po Miloši Zemanovi bychom si zasloužili někoho státnického, kdo nebude rozdělovat. Babiš, když se vztekne, hlas mu jde vysoko až do pištění a umí urážet a nadávat ještě s menší noblesou než dosavadní prezident. Podle mě jde o podvod na voliče, hrát si na něco, co není.

5. Nebezpečí

Kdyby se stal prezidentem politik, který prohlašuje, jak mu šel po krku polistopadový kartel, přičemž nejen já, ale i řada jiných lidí ho považujeme za součást tohoto kartelu, hrozí tu nebezpečí. Co my víme, jestli původně pravicový Babiš, který nemá žádné ideje, takže dnes je jeho ANO silně levicovým hnutím, nepomůže své straně k získání absolutní moci a k osekání demokratických práv a svobod? Nic tomu jako by nenasvědčuje, ale patřím mezi ty, kteří tomuto pánovi nemají důvod věřit ani nos mezi očima. Nikdy jsem si nemyslel, že by to s tímto státem myslel jakkoli dobře. Domnívám se, že mu jde čistě jen o moc.

Závěr

Koho bude kdo z nás volit, je čistě věc každého z nás. Podle mě ale v nejsilnější trojce kandidátů i bez Babiše najdeme důstojného prezidenta. Nebudeme z něj sice skákat radostí do stropu, ale nezdá se, že bychom se za něj museli stydět, nebo očekávat nějaké nepříjemné překvapení. Ale tak jako tak bychom měli jít volit, o tom jsem přesvědčený. Měli bychom dát najevo svůj názor.

Přeji vám šťastnou ruku u hlasovací urny.

Názor autora glosy nemusí být nutně v souladu s názorem redakce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy