Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

GLOSA: Cvrčci v jídle a teď Američané v Česku: Okamura s Rajchlem se zoufale snaží položit vládu

GLOSA: Američané v Česku: Okamura s Rajchlem se zoufale snaží položit vládu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Šašci

Obranná smlouva s USA je na spadnutí. Tato situace je však doslova trnem v oku Jindřicha Rajchla, známého českého dezinformátora a organizátora proruských demonstrací. Podle Rajchla na smlouvě Česko nic nevydělá, je prý výhodná pouze pro Američany. Dohodu kritizuje také SPD s tím, že jde o tajnou smlouvu s nejasným obsahem, Černochová kritiku odmítá.

Celý spor je o smlouvě, která upravuje podmínky, za kterých mohou američtí vojáci pobývat na našem území. Také má podle vlády nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Konkrétním pobytem amerických vojáků nebo případným vznikem americké základny na českém území se nezabývá. Ten bude muset být schválen mimo tuto smlouvu. Smlouvu musí po podpisu ministry schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident. Rozhodně tak nejde o něco, co by se na veřejnosti dostatečně neprojednávalo.

Černochová je jako Biľak, tvrdí

To ale nezabránilo opozici v tom, aby smlouvu začala okamžitě kritizovat a Černochovou stačila přirovnat ke komunistickým zrádcům. „Já tento dokument vidím jako vázací akt, já osobně tvrdím, že paní Černochová se postavila bok po boku Vasilu Biľakovi,“ řekl na tiskové konferenci své strany PRO, právník Jindřich Rajchl, na adresu Jany Černochové. Vasil Biľak byl jedním z komunistických pohlavárů, který pozval Rudou armádu do Československa. Předchůdce té armády, které mnoho z Rajchlových stoupenců nepokrytě fandí.

Stalo se to jen několik týdnů po tom, co Rajchl srdnatě a do posledního dechu bojoval o to, aby české konzumenty zachránil od cvrčků v mouce. Ti jsou sice tak drazí, že by případný výrobce zkrachoval během dnů, ale kdyby se přece jen podobný blázen našel, Rajchl je připraven chránit české vlastence. Ukazuje, že kampaň si umí udělat úplně na všem.

Četli vůbec Okamura s Rajchlem dokument?

Smlouva o obranné spolupráci je celá veřejná a každý si ji může přečíst. Zřejmě to ale neudělali ani ti, kteří smlouvu nejhlasitěji kritizují. Slovy kritiky totiž nešetřil ani Tomio Okamura, který byl ze všeho nejvíce naštvaný z toho, že smlouvu nikdo nepřinesl až pod nos vedení SPD. Napsal si to na svém profilu na Facebooku. Fakt, že to s veřejným dokumentem nikdo dělat nemusí a smlouva musí být ratifikována parlamentem, ve kterém sám Okamura sedí, buď tento věčný kritik opomněl, nebo se mu prostě nehodil do krámu.

Každý, kdo má skutečně zájem si smlouvu přečíst a nedat na laický výklad demagoga, který si na neškodné rámcové smlouvě potřebuje nahnat co nejvíce populistických bodů, to může udělat na webu ministerstva obrany. Nebude se pak muset spoléhat na politická prohlášení jedné či druhé strany. Rajchl s Okamurou se naopak budou moci vrátit ke skutečně konstruktivní kritice vlády, která ji potřebuje za úplně jiné kroky.

Související články

Další články