Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Generál Pavel uctil památku 17. listopadu: Jsem pevně rozhodnutý chránit svobodu a demokracii, říká

+ Dalších 8 fotografií

Uctít památku na Národní třídu v rámci výročí 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, dorazil i generál Petr Pavel. Za doprovodu své manželky, osobností spojených s listopadovými událostmi i zástupci disentu zapálil svíčku a položil květiny k pamětní desce. Kandidát na prezidenta v rámci vzpomínkové akce poskytl rozhovor. Rozpovídal se nejen o tom, co pro něj toto významné datum znamená, ale zodpověděl také nejčastější dotazy týkající se své kandidatury na post hlavy státu. "Hodlám chránit svobodu a demokracii," říká hrdě. Pro redakci eXtra.cz se rozpovídal i John Bok a Jiří Pehe. Proč je dle nich Pavel ideálním kandidátem? 

“O demokracii je potřeba pečovat a kultivovat ji,” říká generál Petr Pavel v rozhovoru v rámci příležitosti připomenutí výročí 17. listopadu 1989 a 1939. I on přišel uctít památku, zapálit svíčku a položit květiny k pamětní desce na Národní třídě. Kandidát na prezidenta dorazil v doprovodu své ženy, osobností spojených s listopadovými událostmi i zástupci disentu.

Společně s ním na vzpomínkovou akci dorazil spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman či disident John Bok.

Generál Pavel hodlá chránit svobodu a demokracii

V rámci této příležitosti poskytl médiím rozhovor. „Je to zásadní datum v naší novodobé historii, kterou jsem měl možnost zažít, i v mém životě. Násilné potlačení pokojné demonstrace studentů bylo pomyslnou poslední kapkou do poháru frustrace z neschopnosti a nedostatku vůle režimu adaptovat se na změny situace v průběhu osmdesátých let a také definitivní tečkou za iluzí, že by režim mohl být reformovatelný,“ zavzpomínal, co pro něj rok 1989 znamená.

Svobodu a demokracii hodlá tvrdě hájit i v případě, že by byl zvolen na Hrad. „Jsem pevně rozhodnutý svobodu a demokracii důsledně chránit i v případě zvolení do funkce prezidenta ČR,“ uvedl jeden z favoritů prezidentské volby. Podle jeho slov je potřeba demokracii opečovávat. To následně potvrdil i na svém Twitteru.

„Mám velký respekt ke všem, kteří ohledně zločinnosti komunistického režimu měli nejen jasno, ale měli také odvahu se mu postavit. Mrzí mě, že jsem, s ohledem na výchovu a prostředí, takový přehled neměl, že jsem nebyl mezi nimi, a o to víc si jich vážím. Studenti šli tehdy jako první, rozhýbali celou společnost a zaslouží si naše uznání a úctu,“ připomněl Pavel význam památky Dne boje za svobodu a demokracii. Celý rozhovor si můžete přehrát v náhledovém videu.

Odpůrci mu vytýkají členství v KSČ

V souvislosti se svou prezidentskou kandidaturou Pavel často zdůrazňuje potřebu vyrovnat se s minulostí a soustředit se na řešení problémů dneška. Generál Pavel čelí kritice mnohých odpůrců, kteří mu vytýkají jeho čtyřleté členství v KSČ. Právě k tomu se pro redakci eXtra.cz vyjádřil jeden z podporovatelů a disident John Bok.

"Generál Petr Pavel byl sice důstojník Československé lidové republiky, a tak se nabízí, že bych ho jako bývalý disident a blízký přítel Václava Havla neměl podporovat. Vážím si ho ale proto, že on se po sametové revoluci nepřizpůsobil, jako mnoho lidí, jako pan Babiš nebo Zeman, ale bojoval za demokracii," řekl na úvod Bok.

John Bok: Petr Pavel je nejlepší alternativou na Hrad

Bok jmenoval i několik důvodů, proč by se generál Pavel měl stát prezidentem České republiky. "Jako voják zachránil padesát francouzských vojáků v Jugoslávii, nebylo to o ideologii, udělal to jako voják. Stal se šéfem naší armády, byl nejvyšším ředitelem generálního štábu. Ačkoli pocházel z poměrů, ze kterých pocházel, nikdo na něj nic nevytáhl. Dvacet osm ministrů obrany NATO ho vybralo jako vojenského šéfa. Ani tehdy jste neslyšel nikoho vytahovat, jak hroznou minulost měl," hájí Bok.

"Jestli ho určilo 28 ministrů obrany zemí NATO, tak věděli proč. Měli informace, které měli. Generál Petr Pavel je nejlepší alternativou po inženýrovi na Hradě. Nechtěl bych to zažívat potřetí. Ten Slovák by byl možná ještě horší než to, co je tam dnes. To je důvod, proč si myslím, že by pan generál Pavel měl být naším prezidentem," řekl na závěr Bok.

Za nejlepšího kandidáta na Hrad generála Pavla považuje i bývalý spolupracovník Václava Havla Jiří Pehe, jak sdělil redakci eXtra.cz. "Petra Pavla podporuji, protože 33 let svého života po roce 1989 zasvětil boji za naši bezpečnost a za demokracii. Od aktu hrdinství ve válečných zónách po reprezentaci České republiky v NATO je to nejlepší kandidát na prezidenta, kterého máme, a jeden z těch kandidátů, který by mohl porazit Andreje Babiše, jehož bych za prezidenta mít nechtěl," říká politolog a bývalý spolupracovník Václava Havla Jiří Pehe, dřívější emigrant před komunismem.

Související články

Další články