Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Francouzi po znovuzvolení Macrona vyrazili protestovat do ulic: Policie v centru Paříže zastřelila dva lidi

Ve Francii po znovuzvolení prezidenta Macrona vypukly protesty.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Volby ve Francii

Poté, co Emmanuel Macron obhájil prezidentský mandát a ve druhém kole voleb porazil svou vyzývatelku Marine Le Pen, vypukly ve Francii rozsáhlé protesty. Policie rozháněla v noci z neděle na pondělí demonstranty v centru Paříže, stejně tak v Rennes, Marseille a v řadě dalších měst. Pořádkové služby na několika místech použily podle agentury AFP slzný plyn. V centru Paříže pak policisté stříleli na auto, které se údajně rozjelo proti nim. Ve vozidle zahynuli dva lidé, třetí je vážně zraněný.

Po zveřejnění odhadů výsledků, podle kterých Emmanuel Macron získal 58 procent hlasů oproti 42 procentům pravicové političky Marine Le Pen, vypukly v některých francouzských městech protesty. Na sociálních sítích se například objevily záběry z centra Paříže, kde policie rozháněla stovky demonstrantů slzným plynem.

V Rennes lidé nespokojení s výsledky voleb zapálili barikádu. Demonstrace byly v průběhu noci z neděle na pondělí hlášeny také například z Marseille, Toulouse, Lyonu, Nantes nebo Štrasburku. Podle informací agentury AFP bylo zatčeno několik jednotlivců.

Střelba na auto

Tragicky však skončil případ z centra Paříže. Policisté tam zahájili v neděli pozdě večer palbu na automobil, který se údajně proti nim řítil, a usmrtili dva lidi uvnitř. Třetí člověk v autě utrpěl zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Podle listu Le Parisien k incidentu došlo, když se policie pokusila zastavit vozidlo, které jelo v protisměru po pařížském mostě Pont Neuf. Řidič na výzvy policistů nereagoval, ale naopak se rozjel proti nim. List Le Figaro napsal, že auto původně parkovalo v protisměru poblíž mostu. Policisté chtěli posádku vozu zkontrolovat, řidič ale šlápl na plyn a vyřítil se proti nim.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy