Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Fotbalisté neměli proti Portugalsku šanci: Hrálo se jen na jednu branku, Ronaldo se přesto neprosadil

Cristiano Ronaldo se tentokrát neprosadil.
Zdroj: Profimedia.cz
Fotbal

Čeští fotbaloví reprezentanti podlehli ve třetím utkání Ligy národů Portugalsku 0:2. Rozhodnuto bylo už po prvním poločase. Kdo z našich fanoušků po výhře nad favoritem ze Švýcarska a remíze s gigantem ze Španělska čekal další překvapivý výsledek, ten byl nyní zklamaný. Ronaldo a spol. nedali partě kolem trenéra Jaroslava Šilhavého prakticky "ani čuchnout" a drtivou většinu zápasu se hrálo na jednu bránu, a to českou. Národní tým může být rád, že inkasoval jen dvakrát.

Snad nikdo nečekal, že by čeští fotbalisté mohli odehrát vyrovnanou partii s Portugalskem. A to i přesto, že předchozí výsledky z Ligy národů k takovým úvahám přece jen sváděly. Překvapení se ale tentokrát nekonalo. Už od prvních minut se hrálo prakticky jen na českou bránu.

Portugalsko se tlačilo za úvodním gólem a větralo českou sestavu, v níž trenér Jaroslav Šilhavý oproti duelu se Španělskem nuceně udělal tři změny. Ačkoli se na gólmana Staňka valil jeden útok za druhým, českým hráčům se dařilo nebezpečné situace eliminovat, včetně ofenzivních choutek Cristiana Ronalda.

Kuchta šanci neproměnil

Krátce po třicáté minutě ale paradoxně mohl přijít šok pro portugalský mančaft, když obraně utekl útočník Jan Kuchta, kterému se podařilo rozvlnit síť v obou předchozích duelech. Třetí branku v řadě ale nepřidal, brankář Diogo Costa ránu českého snipera vyrazil. Vzápětí se potvrdila stará pravda, která říká: nedáš - dostaneš.

Cancelo prchl po pravé straně a nemilosrdně prostřelil Staňka. Aby toho nebylo málo, následně se protáhl kolem liknavého Davida Zimy s Adamem Hložkem Guedes a zvýšil na rozdíl dvou gólů. V u chvíli byl český nároďák na ručník, obzvlášť když po několika závarech mohlo být skóre propastnější. Do poločasu ale tým kolem kapitána Součka zvládl už neinkasovat. "Udělali jsme dvě taktické chyby a pustili soupeře do dvoubrankového náskoku," konstatoval Šilhavý pro portál Sport.cz.

Portugalci si výsledek pohlídali

Do druhé půle Šilhavý nasadil tři čerstvé hráče, aby se pokusili alespoň o zdramatizování. To málem přišlo, v dobrých pozicích se objevil Jurečka a dokonce hradecký debutant Vlkanova, oba ale pohořeli. Portugalci tak sice hráli na půl plynu, pořád jim to ale stačilo, aby si s přehledem došli pro výhru bez inkasovaného gólu. České obránce tak mohl hřát jen fakt, že na nule udrželi hvězdného Ronalda.

Portugalsko je s plným bodovým ziskem na první příčce "české skupiny" Ligy národů, zatímco Česko drží se čtyřmi body třetí příčku před nulovým Švýcarskem. To dává výběru Šilhavého po polovině zápasů nadějnou pozici pro setrvání v elitní skupině. "Sledujeme situaci, jsme rádi, že Španělsko vyhrálo ve Švýcarsku. To je důležité, když jsme tady neuhráli ani bod. Chceme se zachránit ve skupině A, děláme, co je v našich silách," ujistil stoper Jakub Brabec pro iSport.cz.