Fiasko se jmenováním ústavního soudce: Prezident Pavel váhá, Fremr zvažuje rezignaci ještě předtím, než na post nastoupí
Jmenování se zatím nekoná. Bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr uvedl v pořadu Interview ČT24, že zvažuje rezignaci. Fremr odsoudil v letech 1983 až 1985 za emigraci 172 lidí ve 124 samostatných případech. Kvůli jeho minulosti se jím nyní zabývá ÚSTR. Prezident Petr Pavel, který ho chtěl jmenovat ústavním soudcem, požádal o informace k Fremrovi z Archivu bezpečnostních složek a Archivu hlavního města Prahy.
Robert Fremr, jehož nominaci na ústavního soudce minulý týden schválil Senát, čelí kritice za rozsudky v komunistickém režimu. V České televizi (ČT) dnes řekl, že pro něj aktuálně nejsou prioritní ambice stát se ústavním soudcem, ale spíš se chce vypořádat s obviněními ve veřejném prostoru. „Otázka, zda se stanu ústavním soudcem, v tuto chvíli pro mě ustupuje do pozadí,“ řekl v pořadu Interview ČT24.
Bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu uvedl, že zvažuje alternativu rezignovat na možné členství v Ústavním soudu (ÚS) již nyní. „Mám za to, že kdybych – a zvažoval jsem a zvažuji stále tuto alternativu – rezignoval nyní, tak mám jednu velkou obavu, že by to mohlo být vykládáno jako jakési doznání,“ uvedl dále v pořadu.
Petr Pavel si vyžádal informace
Prezident Petr Pavel zatím jeho jmenování odložil a čeká na výsledky prověrky. „Požádal jsem o poskytnutí relevantních informací a zdrojů v této věci, abych se detailně seznámil s jejich obsahem. Požádal jsem také Archiv hl. města Prahy o seznam rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které se týkají případů, kde Robert Fremr rozhodoval. Nemám v úmyslu jakékoliv rozhodnutí přezkoumávat, ale nechci ignorovat upozornění na nové, dosud neposouzené informace. Až se s nimi seznámím, bez odkladů zveřejním své rozhodnutí,“ uvedl prezident na Twitteru.
Fermr zmínil i možnost, že by se mohl místa u soudu vzdát i v případě, že se ho hlava státu rozhodne jmenovat. „I kdybych tím procesem prošel a obvinění vyvrátil, stejně bych si kladl otázku, zda to neohrozí respekt k ÚS,“ dodal.
Média v posledních dnech rozebírala Fremrovo rozhodování v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988. Trojici mladíků tehdy vinila obžaloba z více než stovky trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo záškodnictví. Fremr připustil, že kauzu zmanipulovala komunistická tajná policie (StB). Uvedl ale, že se to z jejích svazků dozvěděl teprve nedávno. Zároveň odmítl tvrzení, že byl za komunistické éry prorežimním soudcem, uvádí ČTK.
Související články

REPORTÁŽ: Debata se seniory o eutanazii i krmení nosorožců a hyen: Prezidentský pár vyrazil na východ Čech

Výzva prezidenta přišla vniveč. Ze schůze ve Sněmovně se stala fraška, vláda se zachovala jako na Slovensku, říká expert

Petr Pavel nasadil přilbu a vydal se do reaktorové haly. Na památku si odnesl speciální dar

Prezidentský pár navštívil Plzeňsko. Eva Pavlová chránila manžela před deštěm
