Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Fatální záměna na Bulovce je trestný čin. Zodpovědnému personálu za potrat pacientky hrozí vězení, nemocnici obří pokuta

Záměna pacientek na Bulovce: Zaměstnancům hrozí vězení i obří trest pro nemocnici
Zdroj: profimedia.cz
Vyjádření

Česko je naprosto šokované případem, který se stal na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice na Bulovce. Lékaři zaměnili dvě asijské pacientky a jedné provedli potrat. V současné době celou situaci řeší policie. Právník podle webu CNN Prima News uvedl, že nemocnice bude muset ženě vyplatit částku v řádech milionů korun. Zaměstnancům, kteří jsou za incident zodpovědní, navíc hrozí trest odnětí svobody.

V Česku takový případ nemá obdoby. V pondělí 25. března došlo v pražské nemocnici na Bulovce k závažnému pochybení ze strany lékařů. Na gynekologicko-porodnickém oddělení byly daný den přítomny jako pacientky dvě asijské ženy s trvalým pobytem v České republice.

Zatímco jedna žena měla jít na pravidelnou kontrolu, protože byla těhotná, druhá šla tzv. na kyretáž, tedy zákrok, který se provádí třeba při léčbě nemocné dělohy. Může se jím ale také ukončit těhotenství. Lékaři si ženy spletli a těhotná žena kvůli tomu přišla o své nenarozené dítě. Plod byl starý 16 týdnů.

Trestný čin

Incident nyní prošetřují policisté. „Pražská policie do současné chvíle nepřijala žádné oznámení týkající se této události. Nicméně na základě informací zveřejněných v médiích se budeme případem zabývat,“ uvedla pro TN.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Pro CNN Prima News se k věci vyjádřila právnička Klára Slámová. „Tento fatální následek a jednání je samozřejmě trestný čin. Zákon hovoří o tom, že by se mělo jednat o těžké ublížení na zdraví,“ uvedla. Zaměstnancům, kteří se fatální chyby dopustili, může hrozit odnětí svobody. „Hrozí jim trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky nebo peněžitý trest. Těžko hledat slova při takovém selhání,“ dodala Slámová.

Vysoké odškodnění

Odškodnění bude dosahovat vysokých částek, budou to miliony. „Rozhodně tam půjde o velké odškodnění,“ řekl advokát Jan Černý pro již zmíněný web.

„Mohlo by to jít do trestní oblasti, ale za určitých podmínek, a to by se muselo šetřit. Pokud by policie, potažmo státní zástupce, došli k závěru, že se jednalo o trestný čin, bylo by to poškození zdraví z nedbalosti,“ doplnil. Advokáti se domnívají, že by měla nemocnice zvolit mimosoudní odškodnění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy