Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Fatální chyba v nemocnici na Bulovce: Lékaři těhotné ženě provedli omylem potrat, došlo k záměně pacientek

Potrat v nemocnici na Bulovce: Lékaři zaměnili dvě pacientky, zdravá odešla ze zákroku bez dítěte
Zdroj: profimedia.cz
záměna

K těžko uvěřitelné lidské chybě došlo v pražské nemocnici Bulovka. Personál nemocnice si tam na gynekologicko-porodnické klinice popletl dvě pacientky. Zdravá těhotná žena, která si přála mít dítě, podle informací CNN Prima News potratila. "Dotčený personál kliniky je do úplného vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu," řekla redakci eXtra.cz mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Stolejda Libigerová.

V nemocnici na Bulovce došlo k fatální záměně pacientů. Podle zjištění CNN Prima News si personál měl splést dvě pacientky na gynekologicko-porodnické klinice a zdravá těhotná žena, která si přála dítě, následně kvůli zákroku prodělala potrat.


Šlo údajně o o dvě cizinky, které trvale žijí v Česku. Těhotná žena měla jít na běžnou kontrolu, zatímco druhé ženě měli lékaři provést zákrok, který se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze jím také ukončit těhotenství. Jenže lékaři provedli zmíněný zákrok zdravé těhotné ženě.

Nemocnici nejspíš čeká soud

„První pacientka, která byla těhotná, přišla na běžnou kontrolu, druhá pacientka se dostavila na kyretáž. Obě ženy jsou asijského původu. Jde o zákrok, který se lidově nazývá výškrab. Provádí se ženám, u nichž dlouhodobě dochází ke krvácení nebo mají problémy po porodu a podobně. Zákrok se provádí na ženě, která není gravidní a trpí gynekologickými problémy. Z nepochopitelných důvodů na klinice obě pacientky prohodili a nebohé ženě vyškrábli její dítě," doplnil průběh incidentu zdroj serveru PrahaIN.cz.

Podle informací serveru už vedení Bulovky kontaktoval manžel postižené pacientky v doprovodu svého právního zástupce.

Mluvčí Bulovky: Personál jsme postavili mimo službu

"Dne 25. března se na naší gynekologicko-porodnické klinice stala nežádoucí událost. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky. Za tuto nešťastnou událost jsme pacientce a celé její rodině vyjádřili hlubokou lítost a omluvu a ujistili ji, že uděláme vše pro to, aby vzniklá újma byla co nejvíce zmírněna a také odškodněna," uvedla pro eXtra.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Na to, jak se takové závažné pochybení vůbec mohlo stát, však odpovědět nedokázala. "Jako akreditovaná fakultní nemocnice máme jasně stanovená pravidla a postupy, které je náš zdravotnický personál povinen bez výjimky dodržovat. Dotčený personál kliniky je nyní až do úplného vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu s tím, že v případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci právě probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jednotlivců vyvozena osobní odpovědnost," dodala mluvčí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy