Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Falešná videa z vraždy v Brně: Policisté musí ve vyhrocené atmosféře vyvracet dezinformace

Falešná videa z vraždy v Brně: Policisté musí ve vyhrocené atmosféře vyvracet dezinformace
Zdroj: Twitter Policie ČR, Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
vražda v brně

Na sociálních sítích se začaly šířit záběry, které mají zobrazovat sobotní potyčku v Brně, při níž zemřel romský mladík Nikolas D. (†23). Policie, jež tragický případ vyšetřuje a nadále shání svědky události, už se nejméně k jednomu z videí vyjádřila a oznámila, že nejde o záběry z místa činu, ačkoli se tak tváří. Video, které bylo později ze sociální sítě Twitter staženo, má redakce eXtra.cz k dispozici.

Video přímo z brněnského konfliktu, ve kterém přišel o život mladý Rom. Ještě se někdo diví, že Ukrajinec použil nůž, když se na něj vrhlo asi deset Romů?“ napsala k záběrům, které na Twitteru zveřejnila, uživatelka Barbora Mercury.

Asi 50sekundový záznam ukazoval nepřehlednou potyčku dvou početných skupin, z níž se po chvíli uprostřed obrazu vyrojil muž v šedém triku, který bodal do ležícího muže. Všemu přihlížel početný dav lidí.

Policie: Obsahem videa se zabýváme

Jihomoravští policisté se asi dvě hodiny po zveřejnění záběrů k videu na stejné sociální síti vyjádřili. „Na dnes (ve středu – pozn. red.) zveřejněném videozáznamu nejde o záběry místa činu ani vyšetřovanou událost. Přes chybějící souvislost s případem se obsahem videa z moci úřední zabýváme,“ uvedla Policie ČR na Twitteru.

V reakci na policejní vyjádření uživatelka video smazala, aby nešířila dezinformace. Seznam Zprávy informovaly o existenci jiné asi 16sekundové nahrávky, která navíc odpovídá podobě incidentu, jak ji popsala policie. Je na ní zachycena asi desetičlenná skupinka, jejíž hádku po krátké chvíli přeruší strážci zákona. Ze záznamu ale není patrné, zda při tomto konfliktu došlo k nějakým bodnutím nebo zraněním.

Případ rozjitřil emoce

Seznam Zprávám řekl krajský policejní mluvčí Pavel Šváb, že autentičnost záběrů analyzují. Jak osudná sobotní potyčka vypadala, popsal mluvčí už dříve: „Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen.“

Motiv ani přesné podrobnosti tragického incidentu zatím nejsou známy. Podle svědků byl muž, který smrtelně zranil mladého Roma, ukrajinské národnosti. Tato skutečnost vyvolala silnou vlnu emocí a nevraživosti mezi oběma skupinami. Šváb tak uvedl, že policie zjitřenou atmosféru „vnímá a nechce ji dále eskalovat“. Zároveň apeloval na svědky, kteří by mohli disponovat bližšími informacemi k incidentu, aby se přihlásili k výpovědi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy