Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Facka pro Babiše: Vrchní soud zrušil verdikt nad šéfem ANO a Nagyovou v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš: Zrušení verdiktu v kauze Čapí hnízdo
Zdroj: Profimedia
Kauza

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek, kterým na začátku ledna pražský městský soud zprostil obžaloby bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Kauzou Čapí hnízdo se tak bude muset městský soud znovu zabývat. Vyplývá to ze zápisu v justiční databázi, jak napsala Česká tisková kancelář.

Z internetové databáze Infosoud vyplývá, že bylo „rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc byla vrácena soudu prvního stupně k novému projednání“. Andrej Babiš v televizi CNN Prima News řekl, že o věci informace nemá. Kauza je podle něj stará 16 let a jde o účelové politické trestní stíhání.

Vrchní soud ve čtvrtek informoval o tom, že v neveřejném zasedání rozhodl o odvolání, které podal státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten požadoval zrušení zprošťujícího rozsudku. Podle mluvčí soudu Kateřiny Kolářové bude nyní usnesení odvolacího soudu písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně. 

Vinu odmítají

Babišův obhájce Michael Bartončík ve čtvrtek pro Českou tiskovou kancelář sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen. Obdobně se vyjádřilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze a pražské městské státní zastupitelství. „Reakci si dovolím poskytnout až ve chvíli, kdy z ověřeného zdroje budeme obeznámeni se způsobem vyřízení věci odvolacím soudem,“ napsal mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Případem se zabývají několik let

Podle nyní zrušeného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl tento rok v lednu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy