Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Požár v Českém Švýcarsku se nebezpečně šíří. Hasiči evakuují obyvatele

Požár v Národním parku České Švýcarsko
Zdroj: Twitter Jiří Sucharda
Extrémní počasí

Hasiči stále bojují s mohutným požárem, který vypukl v oblasti Českého Švýcarska. Kvůli větru se přiblížil k Hřensku, hasiči proto museli s ohněm bojovat i celý večer z pondělí na úterý. „V nočních hodinách bude zásah zaměřen na bezprostřední ochranu obcí Hřensko, Mezná, Mezní Louka a Janov,“ informovali hasiči na Twitteru. Kromě toho se zápach kouře kvůli větru rozšířil po celé republice.

Požár v Národním parku České Švýcarsko se stále šíří a večer se kvůli povětrnostním podmínkám přiblížil k Hřensku na Děčínsku. Hasiči proto museli hasit i celou noc a evakuovali asi 50 lidí z pravého břehu řeky Kamenice, jak píší Novinky.

Vyjádřil se i Rakušan

Požár v NP České Švýcarsko dál zhoršuje vítr. Děkuji všem, kdo se snaží dostat oheň pod kontrolu. Na místě je 48 jednotek požární ochrany z ČR, pomáhají 3 další z Německa, a to i s podporou vrtulníků. Na zásah jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů ČR Vladimír Vlček,“ napsal na Twitter ministr vnitra Vít Rakušan.

Evakuace dětského tábora

Hasiči prosí, aby lidé nejezdili do Hřenska, pokud to není nutné. Hasební práce tam totiž stále aktivně pokračují. Kromě některých obyvatel v Kamenici byl evakuován také dětský tábor. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor a jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.

Kromě toho začalo hořet také v lese u Lukovečka na Zlínsku. Na místě zasahovalo večer 23 jednotek hasičů i vrtulník a byl vyhlášen třetí stupeň ze čtyř požárního poplachu, jak informovaly Novinky.

Zápach kouře se šíří republikou

Kromě toho zaplavil zápach kouře celý západ republiky. V úterý ráno hlásil tento zápach veliký počet lidí po celé republice a podle Českého hydrometeorologického úřadu jde o kouř pocházející právě z Českého Švýcarska. Šíření bylo způsobeno velikým větrem a dle informací zasahuje až na Ústeckoorlicko, Vysočinu a Svitavsko.

Také v Praze byl ráno cítit kouř, což potvrdili i lidé na Twitteru pod příspěvkem hasičů. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy