eXtra vyvrací fake news: Rusko zneužívá íránskou válku k šíření lží o Ukrajině. Poradíme, na co si dát pozor
USA a Izrael na konci února zasáhly Írán. Od té doby se situace dál vyostřuje. Po internetu hned začalo kolovat spoustu dezinformací o íránském konfliktu. Některé z dezinformací jsou spojené s proruskými aktéry, kteří napodobují renomovaná média a konflikt na Blízkém východě využívají k šíření lží o Ukrajině.
Rusko využívá válku v Íránu k tomu, aby na internetu šířilo protiukrajinské dezinformace a dezinformace zaměřené proti Západu. Jde opět o ruskou kampaň Matrjoška, o které jsme psali už v minulosti.
Jedna z dezinformací tvrdí, že íránská raketa zničila luxusní nemovitost v Dubaji, která údajně patřila bývalému zástupci velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandrovi Syrskému. Nemovitost měla mít hodnotu až 7 milionů dolarů. Syrskyj měl na starost rozdělování západní vojenské pomoci pro Ukrajinu.
Dezinformace o Dubaji
O všem měl informovat mezinárodní zpravodajský web Euronews, který ale ve skutečnosti o ničem takovém nepsal. Tvrzení není podložené žádnými důkazy – a podle platformy NewsGuard jde o součást prokremelské dezinformační kampaně.
Dezinformace o Syrského luxusní nemovitosti v Dubaji má podpořit prokremelské tvrzení, které ukazuje Ukrajinu jako zkorumpovaný stát, který si nezaslouží mezinárodní podporu, protože peníze stejně nakonec skončí na účtech ukrajinských úředníků. Aby Kreml tato tvrzení rozšířil, uveřejňuje pravidelně nepodložené informace o nákladných sídlech ukrajinských generálů nebo o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ukradl více peněz než všichni prezidenti Ukrajiny dohromady.
Provokace na Ukrajině
Další dezinformace tvrdí, že Kyjev by mohl zorganizovat provokaci na Ukrajině nebo v Evropě. A to proto, aby na sebe znovu upoutal pozornost, o kterou přichází kvůli válčení na Blízkém východě. Může prý jít třeba o různé výbuchy. Jenže jde opět o nesmysl, který není podložený žádnými ověřenými informacemi. Ruské úřady už od začátku války na Ukrajině neustále obviňují Kyjev a další země z přípravy sabotážních akcí a provokací, jenže důkazy pro cokoliv tu chybí.
Ukrajina navíc nic takového nemá zapotřebí. Během války v Íránu na žádost USA i dalších zemí ukrajinští experti poskytují odborné znalosti v oblasti boje proti dronům íránské výroby.
Ukrajinští podvodníci podle falešné videoreportáže měli využít konflikt k tomu, aby přes telefon vylákali od Francouzů 42 milionů eur. Údajně je žádali o dary určené k posílení francouzských kapacit protivzdušné obrany na Blízkém východě. Příspěvek měl na prokremelských kanálech na síti Telegram až 70 tisíc zhlédnutí.
Video mělo být publikované francouzským časopisem Le Point, jenže ten nic takového nezveřejnil. Navíc Le Point nahrává videa jen ve francouzštině a zfalšované video je mluvené v angličtině. Pro tvrzení o ukrajinských podvodnících neexistují opět žádné důvěryhodné důkazy.
Největší tajemství Survivoru odhaleno: Krézlová přiznala, jak získávala zakázané jídlo
Související články

eXtra vyvrací fake news: Pozor, na sítích se šíří falešná videa z útoku na Írán

EXtra vyvrací fake news: Evropa chce prý válku. Je to lež z dílny Putina

eXtra.cz je nominováno na prestižní ocenění: Lidé mohou rozhodnout hlasováním

eXtra vyvrací fake news: Putin chce konec války a Rusko nechtělo zničit Kyjev, tvrdí Trump. Realita je ale jiná




























































