Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

eXtra vyvrací fake news: Brusel vám přijde očipovat kočky. Podívali jsme se, jaká je realita

Kočka
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec
dezinformace

V Česku bobtná jeden ne moc viditelný problém: přemnožené toulavé kočky. Jejich čipování má řešit Evropská unie a stát nová pravidla vítá. Jak upozorňuje pro eXtra.cz analytička projektu České zájmy v EU Tereza Krudencová, lidé se však nemusí bát, že by jim někdo přijel násilím očipovat domácí mazlíčky.

Na ulicích se pohybuje stále více opuštěných a toulavých koček, které obce, přestože je to jejich povinností, neřeší. Starost o jejich kastraci a odčervení má na starosti majitel. V případě toulavých koček je ale přebírají obce, útulky nebo dobrovolnické organizace. Kočky v ulicích sice nemusíme vnímat jako něco, co by se nás bytostně týkalo, podle propočtů ale na ulici skončí až 30 tisíc těchto zvířat ročně, které přináší také značná zdravotní rizika.

Volně žijící kočky přenáší nemoci

Volně žijící kočky, o jejichž zdraví se nikdo nestará, mohou na člověka přenášet nejrůznější choroby. Tou nejznámější je asi toxoplazmóza. Z více než dvou stovek studií vědci podle ČT24 prokázali, že volně žijící zvířata pohybující se v hustě obydlených oblastech opravdu vykazují vyšší míru infekcí.

Chronické infekce toxoplazmózou jsou spojovány s mnoha onemocněními postihujícími náš mozek. Kočky ale může také postihnout vzteklina. Veterináři, ekologové, odborníci na veřejné zdraví i ochránci práv zvířat se proto shodují na tom, že volné pobíhání domácích koček je škodlivé nejen pro kočky, ale i zdraví lidí.

Co s tím? Podle lidí z ministerstva zemědělství ale stát nemá pravomoci nutit majitele zvířat ani obce, aby se o kočky postarali. Česku chybí zákon zavádějící povinnost pro obce a města, aby musely zřídit útulek, nebo alespoň spolupracovaly s již existujícími, které by se o toulavé kočky postaraly.

Začátek řešení je právě u čipování koček, jako známe u psů. Existuje česká petice, která žádá zřízení centrální evidence koček, jejich označování čipem, povinnou kastraci všech volně žijících koček kromě těch v registrovaných chovech. A s tím momentálně Česko čeká na Evropskou unii. Aktuálně je v Evropském parlamentu nařízení, které počítá s povinným uváděním psů a koček. Navrhovaná pravidla ale cílí hlavně na černý trh se šlechtěnými zvířaty. Konečná podoba zatím není jasná.

EU vám nepřijde očipovat kočku

"Česko nechce nový zákon zavádět, dokud nepřijde od Evropské unie. Zároveň ale panuje shoda, že situaci je třeba řešit a evropská pravidla jsou vítaná. Nikdo nám kočky čipovat nepřijede. Jde o to, aby vznikl jednotný registr koček tak jako psů a abychom o zvířatech měli přehled a neohrožovala naše zdraví," vysvětluje pro eXtra.cz Tereza Krudencová, analytička projektu České zájmy v EU.

Spolky zaměřené na starost o kočky tak nesou obrovskou tíhu na svých ramenou. Na ošetření koček se ročně vynaloží miliony korun, a to jen proto, že se problém neřeší.

Zajímavý příklad praxe můžeme najít třeba v Belgii. Psi i kočky jsou povinně čipováni a uvedeni v registru. Navíc pokud zvíře neslouží k chovu, musí je majitelé nechat vykastrovat. Přihlásit zvíře jako chovné není problém, ale jeho přihlášení přináší povinnosti pro chovatele, kteří se musí o koťata či štěňata postarat. Podobná pravidla zavedlo také Španělsko nebo Rakousko.

Čipování psů je v Česku povinné od roku 2020 a jejich registr měl začít fungovat už od minulého roku. Zatím je ale před vyhlášením zadávacího řízení na zhotovitele zakázky a spuštění se očekává v létě 2025. Za neoznačení psího mazlíčka hrozí správní řízení s uložením až 50tisícové pokuty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy