Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

eXtra.cz vyvrací fake news: Západu podle Kremlu došel toaleťák. Evropané posílají Putinovi hnědý vzkaz

Toaletní papír s Vladimirem Putinem je k dostání na Ukrajině.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
dezinformace

Kdy jste naposledy kupovali domů toaletní papír? A bylo ho v obchodě dost? Pravděpodobně ano. Ruská média ale tvrdí něco jiného. „Evropa zůstala bez toaletního papíru kvůli protiruským sankcím,“ zní titulek listu Komsomolskaja pravda. Podobně jako v dalších případech si ruské zpravodajské servery zase jednou nelámou hlavu s tím, jak moc jejich tvrzení neladí se skutečností.

Zmiňovaný článek listu Komsomolskaja pravda odkazuje na text publikovaný na britském ekonomickém zpravodajském serveru Bloomberg. Ten sice píše o tom, že toaletní papír může v Evropě zdražit, o nedostatku v něm ale není ani slovo.

Pevnější, ale dražší

Příčinou zdražování toaletního papíru v Evropě nejsou evropské sankce proti Rusku, nýbrž Moskvou vydaný zákaz vyvážet březové dřevo, ze kterého se toaletní papír vyrábí. Například papírny ve Finsku proto ruskou surovinu nahradily dřevem odjinud – výsledek je pevnější, ale také dražší.

Právě toaletní papír se přitom zdá být oblíbeným námětem pro ruskou propagandu. Už letos v srpnu se na tamních serverech a sociálních sítích šířila informace o tom, že ve Velké Británii vynalezli kvůli protiruským sankcím „opakovaně použitelný toaletní papír“. Ten sice skutečně existuje, už je to ale několik let. Vynález měl posloužit jako ekologická alternativa běžného toaletního papíru, s Ruskem nijak nesouvisí a nápad se ani příliš neujal.

Rusko se bizarním tvrzením nejspíš snaží odvést pozornost od vlastních potíží. Sankce, které přijaly státy Evropské unie, USA a další země, totiž drasticky omezují schopnost Moskvy doplňovat vojenský arzenál potřebný k útokům na Ukrajinu. Do boje proto nejdříve Rusové vyslali muzejní tanky, které kdysi vjely i do Československa, pak jim došly i rakety. Ty teď musí nakupovat i za hranicemi. Třeba v Íránu.

Kreditky z druhé ruky

Evropská unie a USA svoje sankce zaměřily na stovky firem a více než tisíc osob. Jenom EU už postupně přijala sankčních balíčků celkem osm. Sankce zmrazily a zabavily podporovatelům agresivního režimu v Kremlu majetky a peníze na Západě, znemožnily jim volně po Evropě cestovat. A naopak do Ruska se nesmějí (mimo jiné) vyvážet pokročilé technologie, které jsou potřeba na výrobu zbraní. Těmi Kreml zabíjí Ukrajince.

Pro ruskou armádu je to problém – od začátku invaze už přišla o šest tisíc kusů vojenského vybavení. Aby ho doplnila, chybějí jí hlavně čipy a další výdobytky moderní techniky. Problémem jsou ale i obyčejná ložiska. Jejich nedostatek podkopává výrobu tanků, letadel, ponorek a dalších vojenských systémů.

Sankce jsou vidět ale i u tak obyčejných věcí, jako jsou osobní auta. Ruská automobilka AutoVAZ sice pokračuje ve výrobě, její vozy ale nemají airbagy. Ruská Sberbank musela začít s přerozdělováním platebních karet: ty neaktivní vybírá a použité rozdává dalším klientům.

Dvě velké továrny na tanky Uralvagonzavod a Čeljabinská traktorová fabrika zastavily provoz. Rusko se snaží zásoby doplňovat v Číně, jenže i soudruzi v Pekingu si spočítali, že v mezinárodním obchodě mají mnohem víc peněz od Západu než od zchudlého Ruska. Řada čínských firem se odtamtud proto po zavedení západních sankcí stáhla – i když samy žádné dodržovat nemusí.

Dva proděravělé plynovody za 20 miliard eur

Západní státy také postupně přestávají nakupovat ruský plyn a ropu, které v minulých dekádách masivně dotovaly rozpočet Moskvy. V Evropské unii klesl podíl ruského plynu na celkových dodávkách ze 40 procent na necelých osm. Peníze za suroviny putují místo toho do USA, do arabských států nebo do Norska.

Jeden příklad za všechny: Gazprom je největší ruská akciová společnost a zároveň největší exportér zemního plynu na světě. Pro rusko-evropské vztahy byl dříve naprosto klíčový.

Od začátku války se ale hodnota akcií Gazpromu propadla bezmála o 90 procent. Cenný plyn, který neumí nikam prodat, musí spalovat naprázdno. A jeho infrastrukturní chlouba za 20 miliard eur, dva plynovody Nord Stream, leží na dně Baltského moře proděravělé. Pravděpodobnost, že budou někdy využívané, je malá.

Rusové teď nemohou jen tak sednout na letadlo a přiletět do Evropy nebo Ameriky. Některé země včetně Česka jim přestaly úplně vydávat povolení ke vstupu. Velká Británie zavedla 35procentní daň na dovoz ruské vodky a mladí lidé v Moskvě dnes nemohou nakupovat oblečení v západních řetězcích nebo si dát hamburger a mléčný koktejl v McDonaldu. Všechny tyto služby se totiž z Ruska stáhly.

Třívrstvý Putin

Bez toho se dá žít. Ostatně McDonald ‘s zvládli Rusové velmi obstojně nahradit (o kyselou okurku tam nebude nouze asi nikdy, občas ale holt dojdou hranolky). Sehnat nový iPhone nebo počítač západní výroby je ale už problém. Podobně jako náhradní nabíječku na starší kusy, které mají lidé z dřívějška. I tito výrobci Rusko opustili.

Řada věcí stále samozřejmě dostupná je, většina ale výrazně zdražila. Inflace už v Rusku přesáhla 17 procent, ekonomika naopak podle nezávislých odhadů portálu BBC klesla o třetinu.

Rusové si tak sice mohou vymýšlet, že Evropanům došel toaletní papír, pořád ale platí, že kdo se směje naposled, směje se nejlépe. Třeba právě Evropané, kteří sdílejí fotky toaletního papíru s vytištěnou podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina. „K dispozici je v barevné i černobílé variantě, tři vrstvy, výhodná cena,“ hodnotí jedna z uživatelek sociální sítě Twitter.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy