Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

eXtra.cz vyvrací fake news: EU si prý půjčuje, protože nemá peníze. Dluh se jí ale vyplatí

Nyní už je ekologická a moderní.
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec
dezinfo

Ačkoliv se neustále objevují různé spekulace o financování Evropské unie, faktická data ukazují, že rozpočet EU, který činí 160 až 180 miliard eur ročně, zůstává stabilní. Tento rozpočet, srovnatelný s národním rozpočtem Dánska, slouží 27 členským státům a přes 450 milionům lidí. I přesto, že rozpočet pochází z příjmů EU, proč si unie půjčuje u jiných investorů? To pro eXtra.cz vysvětlila analytička Hedvika Ruszová.

EU už žádné peníze nemá. Ona vydává dluhopisy, za které ručí všechny členské státy. Půjčuje si na to, aby vůbec mohla přerozdělit nějaké peníze. To je neuvěřitelný. Směřuje k ekonomickému kolapsu,uvedl ve svém projevu na půdě Poslanecké sněmovny předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Inspiroval se u maďarského premiéra Viktora Orbána, který se ve videu natočeném v Bruselu ptá, kam se poděly unijní peníze. Okamura ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně na to konto řečnil o tom, že EU už nemá žádné peníze a musí si jen půjčovat od svých členských států.

Dočasný plán do roku 2026

Avšak ekonomické ukazatele tezi, že by EU mířila k ekonomickému kolapsu, zdaleka nepotvrzují. Přestože pandemie covidu-19 přinesla mnohé hospodářské výzvy, inflace ve členských státech klesá a ekonomika se zotavuje – zejména pak po nárůstu cen energií vyvolaném ruskou invazí na Ukrajinu. Unie zajistila společným úsilím dostatek zásob plynu.

Sedmadvacítka se v roce 2021 rozhodla, že se společně zadluží prostřednictvím prodeje dluhopisů, aby se mohla z pandemie zotavit. Vyšlo to levněji, než kdyby to řešil každý členský stát samostatně. Dluhopisy Evropské unie tak fungují jednoduše formou půjčky, kterou si EU bere od investorů pro financování velkých projektů.

„Jde o bezpečnou formu investice, protože kolaps států je totiž na rozdíl od firem málo pravděpodobný, navíc jde o finance určené na investice, čili dlouhodobě pomohou ekonomickému růstu,“ tvrdí pro eXtra.cz Hedvika Ruszová, analytička projektu České zájmy v EU. Unie má navíc obvykle výhodnější úrokové sazby než některé jednotlivé státy, včetně Česka. Jde ale zatím jen o dočasný plán, protože dluhopisy budou poskytovat peníze jen dočasně do roku 2026.

Česká republika plánuje využít tyto prostředky prostřednictvím Národního fondu obnovy, s investicemi zaměřenými na energetiku, vzdělání, modernizaci železnice, digitalizaci státu a podporu zaměstnanosti a péči o seniory. Dvacet miliard chce vláda vložit do programu Nová zelená úsporám, který ušetří lidem účty za energie. Čtyřicet miliard půjde na zlepšení vzdělávání. Další balík peněz má jít na modernizaci železnice, do digitalizace státu, podporu zaměstnanosti nebo na péči o seniory.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy