Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

eXtra.cz vyvrací fake news: Brusel chce prý zakázat placení v hotovosti. Ve skutečnosti je to naopak

eXtra.cz vyvrací fake news: Brusel chce prý zakázat placení v hotovosti. Ve skutečnosti je to naopak
Zdroj: Profimedia.cz
platby v hotovosti

Karty nepřijímáme – tato krátká věta se stala začátkem letošního léta častým omezením pro české turisty v kempech, mnoha restauracích, na festivalech a dalších výletních místech. Prodejci zdůvodňují tuto neochotu poplatky, které musí odvádět bankám a vydavatelům platebních karet, jako jsou Visa nebo Mastercard. Tento argument však brzy narazí na překážku, a to díky plánům Evropské komise (EK) na zavedení digitální měny, která umožní online i offline bezhotovostní platby bez poplatků. O problému pro eXtra.cz promluvil ředitel projektu České zájmy v EU Filip Hanka.

Evropská unie (EU) totiž plánuje zavedení digitálního eura s cílem snížit náklady spojené s bezhotovostními platbami, které nyní nesou banky a firmy jako Visa nebo Mastercard. Tyto společnosti inkasují poplatky, které jim vynášejí zisky a neochotným či nepoctivým prodejcům poskytují argumenty pro nepřijímání platebních karet. To vede k podpoře šedé ekonomiky, snížení daňových příjmů a neblahému vlivu na celou společnost.

EK se proto snaží zajistit, aby digitální euro šlo ruku v ruce s právem na udržení platby v hotovosti. Návrh má za cíl zajistit, aby hotovost byla akceptována v celé eurozóně a aby lidé měli dostatečný přístup k bankovkám a mincím pro hotovostní platby podle potřeby.


Stejné jako výběr z bankomatu

Zachovat používání hotovosti dává smysl u starších lidí, kteří si hůře zvykají na nové technologie, případně v místech, kde je příliš náročné nebo drahé infrastrukturu na bezhotovostní platby vytvořit,“ uvádí pro eXtra.cz Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU.

Navzdory spekulacím, které se šíří na internetu, není pravda, že by digitální euro umožnilo sledování našich výdajů. Bezhotovostní platby digitálním eurem by poskytovaly stejnou úroveň ochrany údajů jako současné digitální platební prostředky, mezi které patří například služby jako Apple Pay nebo Google Pay.

Offline platby by pak uživatelům zajistily vysoký stupeň ochrany soukromí a údajů, protože při nich uživatelé uvádějí méně osobních údajů než při placení kreditní kartou. Bylo by to stejné jako při platbě v hotovosti nebo při vybírání peněz z bankomatu – nikdo neuvidí, za co lidé při používání digitálního eura offline platí.


V konečném důsledku bude rozhodnutí, zda a kdy digitální euro zavede, na Evropské centrální bance (ECB). Nicméně svou vlastní digitální měnu buduje už i Čína a Spojené státy americké a Evropa si nemůže dovolit zůstat pozadu.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy