Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Egypťané začali hromadně vybíjet žraloky. Prý kvůli ochraně turistů, vědci ale varují před katastrofou

Žralok v Egyptě: Lidé hromadně vybíjejí žraloky, prý se snaží chránit turisty
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie

Egypťané začali ve velkém vybíjet žraloky. Vidí v nich totiž zásadní ohrožení tamního turistického ruchu. Lidé na sociálních sítích stále více sdílejí materiály, na kterých se Egypťané mstí za žraločí útok na mladého Rusa, jehož smrt nahraná na video před několika týdny obletěla celý svět. Před nehumánním hromadným vybíjením ale varují vědci. Ve výsledku by to mohl totiž být nedostatek žraloků, co by mohlo tamní turistický ruch ohrozit. Píší o tom egyptská média jako Middle East Eye.

Egypťané se podle webu Middle East Eye pronásledováním žraloků dokonce chlubí na sociálních sítích. Deník cituje třeba mladého muže, který na jednom z videí na Twitteru drží asi metrovou parybu, tvrdí, že ho žralok ve vodě napadl, a ukazuje na malou krvavou ránu na noze. "Ale Egypťany nikdo nepřekoná," dodává. Podobných videí a fotografií najdeme na sociálních sítích stovky, píše deník.

Odborníci nesouhlasí

Odborníci, se kterými list mluvil, však varují, že vybíjení žraloků kvůli tomu, aby nenapadali turisty, by paradoxně mohlo způsobit pro egyptský turistický ruch mnohem horší katastrofu než jejich smrtelné útoky. "Chytání a zabíjení žraloků devastuje život v moři, tyhle praktiky se pořád šíří a jsou ostudné a nebezpečné," varoval podle listu Ehab Hamdi, advokát zabývající se ochranou podmořského života.

"Je to praxe, která vede k nebezpečné nerovnováze v mořských ekosystémech, vzhledem k tomu, že žraloci jsou základní složkou těchto systémů," řekla Sahar Mehana, specialistka na mořský život z Národního institutu oceánografie a rybolovu, a dodala, že nadměrný lov žraloků může jednoduše znamenat, že z místních vod zmizí nejen oni, ale i jiní obyvatelé.

Vše odstartoval červnový útok

Při červnovém útoku v Hurghadě zahynul ruský občan, který měl v zemi trvalý pobyt. Egyptské úřady poté uzavřely 74 kilometrů dlouhý úsek pobřeží, který zůstal nepřístupný po několik dní. Žralok byl následně uloven a na břehu ubit železnými holemi. Úřady ho pak podrobily komplexním testům a výzkumu s cílem zjistit možné faktory, které k nešťastné události vedly, píše BNN. Cílem výzkumu bylo získat poznatky o chování žraloka a omezit tak budoucí incidenty ve snaze zajistit bezpečnost turistů i místního mořského ekosystému.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy