Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Dublin zaplavila vlna násilí po krvavém útoku na děti: Místní útočí na policisty a zapalují auta

Irský Dublin ochromilo násilí.
Zdroj: Profimedia.cz
dublin

V irském hlavním městě Dublinu došlo ve čtvrtek večer k výtržnostem, během nichž bylo zadrženo 34 lidí. Protesty přišly v reakci na včerejší útok, při kterém tři děti a jedna žena utrpěly těžká zranění. V centru města je měl nožem pobodat muž ve středním věku. Policejní šéf Drew Harris podle BBC označil incident za bezprecedentní a naznačil spojitost s „krajně pravicovou ideologií“. Škody postihly také jedenáct policejních vozidel a podniky v centru města.

Policie v Dublinu zasahovala poté, co dav o počtu 100 až 200 lidí začal útočit na strážníky a házet pyrotechniku. Podle dalších zpráv lidé sáhli k násilí také na mostě přes tamní řeku Liffey. Výtržníci zapálili i dvoupatrový autobus a mimo jiné došlo i k rabování obchodů.

Úřady informovaly, že motiv útočníka dosud neznají. Zranění utrpěl také podezřelý, zřejmě si je způsobil sám a je v nemocnici. Poblíž místa činu podle tiskových agentur AFP a Reuters vypukly včera večer potyčky mezi pořádkovými silami a krajně pravicovými demonstranty.


Šéf policie nevyloučil terorismus

Do potyček ve čtvrti, kde žijí hlavně přistěhovalci, se zapojily stovky lidí s transparenty Irish Lives Matter (Na irských životech záleží) a s irskými vlajkami. Při tom demonstranti zapálili policejní auto a na policisty házeli různé předměty. Dav se choval nepřátelsky také k „mainstreamovým“ médiím, vylíčil reportér AFP. Podle Reuters za své vzala okna hotelu Holiday Inn a restaurace McDonald's.

Fakta ještě nejsou jasná,“ zdůraznil Harris a odsoudil „fámy a pověsti šířené se zlými úmysly“. Zároveň upozornil, že nevylučuje žádný možný motiv, a to ani terorismus, píše BBC.


Na Iry útočí tato špína,“ prohlásil jeden z demonstrantů zapojených do střetů. Další lidé v davu podle AFP odkazovali na zavraždění mladé učitelky slovenským občanem, který byl nedávno odsouzen na doživotí. Zadržený podle agentury DPA zaútočil na děti, když se seřadily před školou. Zraněná žena je údajně zaměstnankyně školy, která se žáky snažila chránit. Lidem na místě se podařilo útočníka přemoci a zadržet do příjezdu policie.

Irský premiér Leo Varadkar řekl, že ho incident šokoval, a vyjádřil soustrast rodinám zraněných. Poděkoval také záchranným složkám, že zasáhly „během několika minut“. Podle ministryně spravedlnosti Helen McEntee šlo o „odporný útok na tři nevinné děti a ženu“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy