Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Dramatický začátek debaty na Nově. Marek Hilšer teatrálně opustil diskuzi. Překvapivá reakce moderátorky

Marek Hilšer.
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
překvapení

Překvapení čekalo diváky hned v úvodu první části prezidentské debaty na televizi Nova. Opustil ji jeden z kandidátů, Marek Hilšer. Není podle něj fér, že debata neprobíhá mezi všemi kandidáty najednou a že jsou rozděleni do dvou částí. Moderátorka Bára Divišová reagovala tím, že debata probíhá na soukromé televizi.

"Začnu trochu z jiného soudku. Vážená paní moderátorko. Ať se koukám nalevo, napravo, a hledám usilovně, nevidím tady tři kandidáty. Ptám se na to, proč tomu tak není. Myslím, že je to vlastně záměr. Je to neférové především vůči voličům, kteří mají právo na to, aby jejich kandidáti vystupovali za rovných a spravedlivých podmínek. Mám za to, že prezident této země musí umět hrát férovou hru. Musím proto tuto debatu opustit," prohlásil Hilšer hned po první otázce, kterou mu moderátorka položila.

Moderátorka mu odpověděla, že toto rozdělení je tradicí a že debata probíhá na soukromé televizi, která si pravidla určuje sama. Poté, co Hilšer opustil studio a zanechal tam svou fotografii, se Bára Divišová pro jistotu zeptala i ostatních kandidátů, zda ještě někdo chce udělat podobně teatrální gesto, kterého byli svědkem. Nikdo se nepřihlásil.

Marek Hilšer se v průzkumech pohybuje na šestém místě, některé mu přiřazují i pátou příčku. Hilšer se o prezidentské křeslo popral už minulé volební období, v silné konkurenci ale nedokázal uspět. Před časem odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na Pražský hrad. Lidé podle něj nemají volit větší nebo menší zlo. Nechce, aby byla na Hradě vyměněna jedna vlivová skupina za jinou. Nutno připomenout, že prezidentské kandidáty podobným způsobem rozdělila i konkurenční CNN Prima News a Hilšer se debaty zúčastnil. Tvůrci debaty CNN Prima News ale na rozdíl od Novy poskytli všem kandidátům hlavní vysílací čas, zatímco pětice kandidátů s nejnižšími preferencemi se museli na Nově smířit s horším vysílacím časem.

Na Hilšerovo opuštění debaty reagoval na Twitteru bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Pan senátor Marek Hilšer aneb 'Myš, která řvala'. Koneckonců, je to také způsob, jak se zviditelnit. V Senátu se mu to za čtyři roky moc nepovedlo," napsal Kalousek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy