Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Drama v Litomyšli: Aktivisté narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU

Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Zdroj: Twitter LaCMediterraneo
Protesty

Dva aktivisté, kteří v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU, odmítli vypovídat. Policie čin ještě právně nekvalifikovala. Musí vyslechnout svědky. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Dva muži se připoutali k zábradlí, měli transparenty za ochranu klimatu.

„Využili svého práva a odmítli vypovídat. My budeme vyslýchat svědky, pořadatele, zhlédneme záznamy. Po nějakém prověřování rozhodneme o právní kvalifikaci,“ řekla Janovská. Další informace v nejbližších dnech policie vydávat nebude, dodala.

Připoutali se za krk k zábradlí

Dva muži středního věku vyskočili na pódium, připoutali se za krk k zábradlí pomocí plastové pásky. Menší transparenty drželi na klíně, měli je v českém a anglickém jazyce. Na jednom z transparentů stálo: Zastavte fosilní šílenství a solární tunel. "Jde o naše přežití, podle vědců máme tři roky," volal jeden z aktivistů. Reakce publika byla odmítavá. „Chtěli narušit průběh koncertu,“ řekla Janovská.

Česká republika pátečním společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli zahájila půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Na závěr setkání se konal koncert, Česká filharmonie ho sestavila z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Orchestr dirigoval Jakub Hrůša.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy