Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Drahé polovičky prezidentských kandidátů: Luxus vyhledávající Babišová, vojačka Pavlová i elegantní Hilšerová

Prezidentská volba: Jaké jsou drahé polovičky prezidentských kandidátů
Zdroj: Profimedia/Se souhlasem Moniky Hilšerové/Koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
prezidentská volba

Prezidentská volba se kvapem blíží a z médií na nás každý den vyskakují tváře kandidátů. Co však víme o jejich drahých polovičkách? Věděli jste, že Monika Babišová poznala svého muže v podniku Lovochemie, Eva Pavlová byla stejně jako její muž v armádě a manželka Pavla Fischera Klára se starala o těžce postiženého syna? Redakce eXtra.cz pro vás připravila to podstatné, co o potenciálních prvních dámách musíte vědět!

Monika Babišová

Manželka expremiéra Andreje Babiše se se svým budoucím manželem seznámila v roce 1992. V té době právě nastoupila do podniku Lovochemie jako sekretářka.

Monika Babišová, rozená Herodesová, se ve svých 19 letech vdala za svého tehdejšího přítele, nicméně o dva roky později se rozvedla. V té době navázala partnerský vztah s Babišem, jenž byl v Lovochemii jedním z ředitelů.

Ze vztahu s pozdějším premiérem se narodily dvě děti, dcera Vivien a syn Frederik Babišovi. Herodesová přijala v roce 2013 také příjmení Babišová, oficiálně oddáni pak byli 29. července 2017. Monika se věnuje interiérovému designu, své nadaci a doprovází svého manžela na zahraničních cestách. V poslední době se Monika zapojila do kampaně svého muže a otevřela svůj Instagram veřejnosti. Na něm prezentuje například úspěchy svých dětí.

Eva Pavlová

Manželka generála Petra Pavla se odmalička věnovala sportu. Podle deníku Blesk si oblíbila zejména střelbu. Po maturitě na gymnáziu v rodném Šumperku studovala Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě. V armádě následně potkala i svého muže.

„V roce 1985 jsem začínala v Prostějově, on tam už pracoval. Oba jsme bydleli na posádkové ubytovně, takže jsme se normálně potkávali a míjeli. Možná je to legrační, ale čím mě zaujal, tak ve zjevu výrazněji až s knírem. Tenkrát černým. Trochu mi tím připomínal tátu,“ řekla Eva Pavlová v roce 2013 pro Magazín DNES. V armádě to dotáhla až na podplukovnici.

Po odchodu z armády následně působila jako asistentka mediačního centra Manofi. Svého muže v kampani pravidelně doprovází při jeho výjezdech.

Robert Neruda

Manžel prezidentské kandidátky Danuše Nerudové Robert Neruda je vedoucím týmu soutěžních právníků a ekonomů, zaměřeného na právo hospodářské soutěže v advokátní kanceláři Havel & Partners. Před příchodem do advokacie pracoval celkem osm let na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V letech 2004 a 2005 byl také asistentem soudce Nejvyššího správního soudu.

"Jsem srozuměn s rolí prvního muže. Danina představa výkonu prezidentky je civilní, a to platí i pro prvního muže. Dál bych se věnoval advokacii. Ale věnoval bych se i této roli," uvedl v červnu pro eXtra.cz muž, který působí v rámci právnické platformy Rozumné právo. Ta chce paradoxně omezit pravomoci prezidenta. "Nevidím to jako střet zájmů. Je to důkaz toho, jak nezávislé ty naše kariéry jsou. Nechci se vzdát a nevidím v tom důvod," řekl tehdy.

Jeho neochota ukončit právnickou praxi však dále vyvolávala kontroverze. Sama Nerudová přitom v pořadu eXtra Host uvedla, že v případě úspěchu v prezidentských volbách by její muž výkon advokátní činnosti přerušil.

Monika Hilšerová

Češi si Moniku Hilšerovou mohou pamatovat už z předchozích prezidentských voleb, do kterých kandidoval lékař Marek Hilšer. Už tehdy se mluvilo o tom, že by Česko mohlo mít půvabnou první dámu, Hilšer ale neuspěl. Nyní nejspíš bude skládat reparát. S Monikou se vzali v roce 2015 a rozumějí si nejen v osobním, ale i profesním životě. Monika totiž vystudovala kromě Vysoké školy ekonomické také Lékařskou fakultu UK v Praze. Poté pracovala jako lékařka záchranné služby a anestezioložka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. S Markem Hilšerem má dceru Sofii a syna Antonína.

"Hodně by mi to změnilo celý můj dosavadní život, a to si moc neumím představit. Kdyby se to ale stalo, přizpůsobila bych se. Mám smysl pro povinnost a dokážu si zorganizovat čas, třeba při mateřské jsem si dodělala doktorát. Teď o tom ale vůbec nepřemýšlím," řekla iDnes.cz na otázku, jestli si umí představit sama sebe v roli první dámy.

Klára Fischerová

Také Klára Fischerová mohla být už první dámou, kdyby její manžel Pavel Fischer uspěl v minulých prezidentských volbách. Bývalý diplomat a současný senátor se ale nedostal přes první kolo, a tak to nyní chce zkusit znovu. Po jeho boku stojí, ostatně jako už dlouhou řadu let, manželka Klára. Ekonomka a manažerka žila se svým mužem ve Francii, kde působil jako velvyslanec. Po smrti jejich syna Vojtěcha, který trpěl vzácným onemocněním, se začala věnovat jako manažerka dobročinným projektům, mj. v domácím hospicu Cesta domů.

Dana Středulová

Manželka předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly působí ve státní správě, jak prozradil Blesku její muž. „Dělá v bezpečnostním sboru. Je podplukovnice u hasičů a také právnička,“ řekl Středula. Ten také uvedl, že svolení zabojovat o Hrad má přímo od ní. Spolu vychovávají sedmiletého syna. Podle Středuly by si jeho žena s postem první dámy poradila. „Nemá ještě přesnou představu, jak by vypadala její role, ale vnímá to a má k tomu hezký přístup,“ dodal.

Sama Středulová přiznala, že svého muže poznala právě v odborech. "My se s Josífkem v odborech poznali. Momentálně v nich nejsem, protože tam cítím střet zájmů. Lidé mají tendenci vyvíjet tlak, že když mám za muže toho předsedu, tak to jim u něj všechno zařídím, a v této roli být nechci," řekla v rozhovoru pro iDnes.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy